RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CBA zatrzymało dziewięć osób. Przeszukania w kilkudziesięciu firmach

Zatrzymani to właściciele podmiotów gospodarczych ze Śląska (fot. CBA)

Agenci CBA zatrzymali dziewięć osób ze Śląska, które działały w ramach zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT. Wartość faktur przekracza 20 mln zł. W przeszukaniach w całym kraju wzięło udział ponad 60 agentów.

Milion ukryty w umowie. CBA zatrzymało cztery osoby z Lublina

Agenci CBA zatrzymali cztery osoby w związku z inwestycją w Lublinie. W zamian za „pomoc” zatrzymani oczekiwali milionowej łapówki ukrytej w...

zobacz więcej

Fakt zatrzymania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Jak wskazał, operację przeprowadzili agenci z katowickiej delegatury Biura.

Zatrzymani to właściciele podmiotów gospodarczych ze Śląska, którzy działają w różnych branżach. – Czynności podejmowane przez agentów Biura mają związek ze śledztwem toczącym się w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie w sprawie działania zorganizowanej grupy wprowadzającej do obrotu poświadczające nieprawdę faktury VAT. Wstępne ustalenia wskazują, że wartość wprowadzonych do obrotu faktur przekracza 20 mln zł – relacjonuje rzecznik.

Wszyscy zatrzymani, po zakończeniu przeszukań, zostaną doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie usłyszą zarzuty między innymi działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Brodowski dodał, że funkcjonariusze CBA z delegatur w Katowicach, Rzeszowie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku i Warszawie zabezpieczają dokumentację finansowo-księgową w siedzibach 30 podmiotów gospodarczych działających na terenie kilku województw, w tym śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i pomorskiego.

To pierwsza realizacja w tej sprawie. Śledczy twierdzą, że ma charakter rozwojowy.

źródło:
Zobacz więcej