RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowa Zelandia: Erupcja wulkanu na Wyspie White. Kilkadziesiąt osób rannych [WIDEO]

Wyspa White jest sporą atrakcją turystyczną, a jednym z głównych jej zalet jest właśnie czynny wulkan (fot. PAP/EPA/NEW ZEALAND INSTITUTE OF GEOLOGICAL AND NUCLEAR SCIENCES HANDOUT)

Pięć osób zginęło w poniedziałek w wyniku erupcji wulkanu na Białej Wyspie, przy wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej, jednej z dwóch głównych wysp Nowej Zelandii – poinformowała miejscowa policja. Na miejscu jest wciąż zbyt niebezpiecznie dla ekip ratunkowych.

Pacyficzny Pierścień Ognia. Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Indonezję

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 stopnia w skali Richtera. wystąpiło we wtorek rano czasu lokalnego u brzegów indonezyjskiej wyspy Sulawesi....

zobacz więcej

Co najmniej 23 osoby zostały ewakuowane z Białej Wyspy, w tym osoby ranne. Kilka osób jest zaginionych.

Jak przekazał zastępca komisarza policji John Tims, w sumie na wyspie w momencie wybuchu wulkanu przebywało około 50 osób. Jak sprecyzował Tims, wśród rannych i zaginionych są zagraniczni turyści.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zapowiedziała, że uda się na miejsce w ciągu dnia. Wskazała, że „incydent okazał się bardzo poważny”. – Wszystkie nasze myśli są z tymi, którzy zostali dotknięci (tragedią) – oświadczyła.

Wulkanolog z grupy badawczej GNS Science, Brad Scott powiedział, że w wyniku erupcji wulkanu w powietrze wyrzucony został „pióropusz pary i popiołu” na wysokość ok. 3600 metrów.

Biała Wyspa znajduje się około 50 km od wschodniego wybrzeża Wyspy Północnej.

źródło:

Zobacz więcej