RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje odtwórca roli Wielkiego Ptaka z „Ulicy Sezamkowej”. Miał 85 lat

W ubiegłym roku artysta zrezygnował z występów na planie serialu, ale w dalszym ciągu użyczał postaciom swojego głosu (fot.REUTERS/Eduardo Munoz)

W wieku 85 lat zmarł Caroll Spinney, odtwórca roli Wielkiego Ptaka z „Ulicy Sezamkowej”. Słynny lalkarz wcielał się w postać Wielkiego Ptaka od 1969 r., czyli od premiery „Ulicy Sezamkowej”.

Julka ma autyzm. Nowy muppet z „Ulicy Sezamkowej”

Żółta marionetka z pomarańczowymi włosami to nowa bohaterka kultowego już amerykańskiego programu edukacyjnego „Ulica Sezamkowa”. Ma na imię Julka...

zobacz więcej

Nie była to jego jedyna rola w tej produkcji – Spinney odpowiadał również za kreację Oskara Zrzędy, zielonego muppeta mieszkającego w kuble na śmieci.

W ubiegłym roku artysta zrezygnował z występów na planie serialu, ale w dalszym ciągu użyczał obu postaciom swojego głosu, który był dogrywany w studiu. Powodem były problemy zdrowotne Spinneya. Pracę przy produkcji utrudniała mu dystonia – choroba polegająca na występowaniu mimowolnych ruchów ciała.

„Jego olbrzymi talent i wielkie serce doskonale nadawały się do roli żółtego ptaka, który sprawiał radość pokoleniom dzieci i niezliczonym fanom w każdym wieku na całym świecie” – napisali w oświadczeniu producenci serialu.

W 2003 r. Caroll Spinney wydał swoje wspomnienia, w których stwierdził, że „jest być może najbardziej nieznaną ze sławnych osób w Ameryce”. „To Wielki Ptak jest gwiazdą” – dodawał. Spinney przyznawał również, że nie zdawał sobie sprawy z popularności odgrywanej przez siebie postaci nawet wówczas, gdy „Ulica Sezamkowa” była już nadawana w wielu krajach na świecie. „Nie miałem o tym pojęcia, dopóki nie sięgnąłem po książkę dla dzieci z 1972 roku. Z tyłu były zdjęcia największych ikon filmów animowanych: Myszki Miki i panny Minnie oraz Kaczora Donalda i Goofy’ ego . A razem z nimi tańczyli Wielki Ptak i Oskar Zrzęda. Pomyślałem wtedy: »O rany, jestem tuż obok Myszki Miki!«” – wspominał artysta.

źródło:
Zobacz więcej