RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wałęsa zabrał głos ws. sądownictwa. Przez dwa dni powielał ten sam wpis

To nie pierwszy raz, gdy były prezydent zabiera głos ws. sądownictwa (fot. PAP/Adam Warżawa)

„Zróbcie coś. Nie może być tak, by wyroki, stanowiska, wyjaśnienia sądów krajowych i zagranicznych »były za a nawet przeciw«” – zaapelował Lech Wałęsa w mediach społecznościowych. Treść tego wpisu powielił następnie w kilku innych postach.

Wałęsa krytykuje polski rząd w USA. W liście pisze o dyktaturze, niszczeniu i o sobie

Obecny rząd przeprowadził bezlitosne ataki na polskie sądownictwo i jego niezawisłość, wykorzystując narzędzia, które znamy z działania dyktatur w...

zobacz więcej

Wpis byłego prezydenta jest reakcją na zapowiadaną przez rząd reformę sądownictwa, ostatnie manifestacje z udziałem sędziów oraz postanowienie Izby Pracy SN.

Pierwszy post z apelem byłego prezydenta pojawił się na jego oficjalnej stronie na Facebooku 6 grudnia popołudniu.

Treść dotycząca sądownictwa została wówczas dodana do wpisu o konferencji w sprawie ochrony historycznych tablic z postulatami stoczniowców z Sierpnia ’80. Wałęsa powtórzył potem te same słowa w sześciu kolejnych postach.

To nie pierwszy raz, gdy były prezydent zabiera głos ws. wymiaru sprawiedliwości. W połowie listopada przedstawił amerykańskim parlamentarzystom dokument, w którym stwierdzał, że „obecny rząd przeprowadził bezlitosne ataki na polskie sądownictwo i jego niezawisłość”.

Były przywódca Solidarności pisał wtedy również, że polski rząd narusza prawo m.in. poprzez „próbę przejęcia kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym”, „połączenie funkcji prokuratora generalnego z funkcją ministra w rządzie RP”, „zniszczenie Krajowej Rady Sądownictwa” oraz „zmiany w Sądzie Najwyższym”.

źródło:
Zobacz więcej