RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjskie lotnisko prosi o selfie i skan paszportu w zamian za dostęp do Wi-Fi

Lotnisko zapewnia, że zdjęcia sprawdzane są przez sztuczną sieć neuronową (fot. pixabay.com/ wilkernet)

Jeden z klientów portu lotniczego Moskwa-Szeremietiewo w Rosji zwrócił uwagę na specyficzny komunikat, który wyświetla się, gdy ktoś próbuje połączyć się z bezpłatną siecią internetową. Aby skorzystać tam z Wi-Fi należy m.in. zrobić sobie selfie i przesłać je w formularzu rejestracyjnym.

Jak wynika z komunikatu portu lotniczego, cała procedura sprawdzania przesyłanych zdjęć trwa ok. 10 sekund. Oprócz fotografii wymagany jest również skan paszportu.

Uwagę internautów zwrócił fakt, że rosyjski port lotniczy prosi wprost o przesyłanie tzw. selfie. Ponadto w komunikacie pojawia się informacja, że zdjęcia nie są sprawdzane przez ludzi, ale przez sztuczną sieć neuronową (narzędzie obliczeniowe imitujące pracę ludzkiego mózgu).

Niektórzy internauci zauważyli, że poprzez specjalny generator można bez problemu tworzyć zdjęcia fałszywych paszportów. Wiele osób zastanawiało się też, czy procedura rejestracyjna oferowana przez rosyjskie lotnisko jest legalna z punktu widzenia ochrony danych osobowych.

źródło:
Zobacz więcej