RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szwedzkie media chwalą wykład Tokarczuk. „Wyszła z cienia Handkego”

Olga Tokarczuk wygłosiła wykład w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie (fot. PAP/EPA/Jonas Ekstroemer)

Swoim wystąpieniem Olga Tokarczuk wyszła z cienia kontrowersyjnego noblisty Austriaka Petera Handkego – pisze w niedzielę „Svenska Dagbladet”. Gazeta podkreśla, że wykład pisarki był świetnie sformułowany i prowokował do myślenia.

Olga Tokarczuk: Coś jest ze światem nie tak

Coś jest ze światem nie tak. To poczucie, zarezerwowane kiedyś tylko dla neurotycznych poetów, dziś staje się epidemią nieokreśloności, sączącym...

zobacz więcej

W sobotę w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie laureaci literackiej Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk (za 2018 rok) oraz Peter Handke (za 2019 rok), wygłosili odczyty.

„Svenska Dagbladet” podkreśla, że wykład Tokarczuk był nie tylko dwukrotnie dłuższy niż Handkego, ale także bardziej interesujący. „Pisarce udało się wyjaśnić, dlaczego literatura jest ważna w czasach cyfrowej kakofonii – stwierdza gazeta. W komentarzu podkreślono, że Peter Handke wypadł „blado”. „Nie jest tak naprawdę jasne, co pisarz chciał powiedzieć” – stwierdza autorka.

W niedzielę „Svenska Dagbladet” publikuje także obszerny reportaż z Nowej Rudy – miasta Olgi Tokarczuk.

Inny szwedzki dziennik – „Dagens Nyheter” – przedrukował w niedzielę noblowski odczyt Tokarczuk w tłumaczeniu Jana Henrika Swahna, autora większości przekładów powieści noblistki na język szwedzki. Natomiast wykład Petera Handkego umieszczono jedynie na stronie internetowej gazety.

Pisarz Peter Handke budzi w Sztokholmie kontrowersje w związku ze swoimi proserbskimi wypowiedziami na temat wojny w byłej Jugosławii. W piątek ta kwestia zdominowała wspólną konferencję prasową noblistów.

W dniu uroczystości wręczenia nagród Nobla w stolicy Szwecji spodziewane są protesty.

źródło:

Zobacz więcej