RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kamery podpatrzyły samicę rysia z młodymi [WIDEO]

Rysie uchwyciła wideopułapka zastawiona w Beskidzie Żywieckim (fot. YouTube/ SDNWILK)

Rysie, rzadkie w polskich górach drapieżniki, uchwyciła wideopułapka umieszczona w Beskidzie Żywieckim przez przyrodników ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk z podbielskiej Twardorzeczki. Kamera zarejestrowała samicę z młodymi. Nagranie umieszczono w internecie.

Płoną paśniki dla dzikiej zwierzyny. Wandale mogą doprowadzić do tragedii

zobacz więcej

„W 2019 r. po raz pierwszy zarejestrowaliśmy kotkę z czterema młodymi. To prawdziwy ewenement, ponieważ dotychczas najczęściej obserwowaliśmy kotki z jednym lub dwoma kociętami, a rzadko z trzema. Rysica z czterema młodymi jest wytrawnym łowcą, co widać po doskonałej kondycji wszystkich jej kociąt” – podali przyrodnicy.

Rysie są ssakami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia Wilk szacuje, że w części Karpat, które znajdują się w województwie śląskim, tych drapieżników może być około 25, a populacja nie maleje.

Dorosły ryś ma od 100 do 150 cm długości. Wysokość w kłębie sięga 75 cm. Osobniki tego gatnku, z wyjątkiem samic z młodymi, prowadzą samotne życie. W Polsce są pod ścisłą ochroną.

Stowarzyszenie dla Natury Wilk istnieje od 1996 r. Siedzibę ma w Twardorzeczce u stóp Skrzycznego. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych – wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

źródło:

Zobacz więcej