RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dzisiejsza uroczystość przypomina, że w Maryi działa tylko dobro”

Podczas objawień w Gietrzwałdzie Matka Boża przedstawiła się jako „Niepokalanie Poczęta”(fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik przypomina, że w Matce Boga – inaczej niż u wszystkich innych ludzi działają wyłącznie siły dobra. Prawdę, że Maryja została zachowana od grzechu pierworodnego, akcentuje obchodzona dziś w Kościele katolickim uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

„Maryjo! Weź nas za rękę, bo trzymając się Ciebie, pokonamy najtrudniejsze zakręty historii”

Rodziny, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy stolicy uczestniczyli we mszy świętej w intencji ofiar katastrofy...

zobacz więcej

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik tłumaczy, że na mocy przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa - Jego Matka - Maryja, poczęła się i urodziła wolna od skutków grzechu pierworodnego.

– Grzech pierworodny to grzech Adama i Ewy i wszyscy, którzy są ich potomkami, mają w sobie skazę tego grzechu – przypomniał ksiądz Rytel Andrianik.

Jak podkreślał, tej skazie nie podlega natomiast Najświętsza Maryja Panna. Jako Niepokalanie Poczęta, to znaczy bez grzechu pierworodnego, Maryja ma w sobie tylko siłę dobra.

– Na tym polega dogmat o Niepokalanym Poczęciu – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Katolicy od początku historii Kościoła żywili przekonanie o Niepokalanym Poczęciu Matki Chrystusa. Za uznaniem tej prawdy opowiadali się już św. Justyn (100-167) czy św. Ireneusz (ok. 140-200).

Jako dogmat ogłosił je 8 grudnia 1854 roku w bulli „Ineffabilis Deus” ojciec święty Pius IX. Uroczystość odbyła się w bazylice świętego Piotra w Rzymie w obecności 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów.

Cztery lata później, w 1858 roku, w uznanych przez Kościół za autentyczne objawieniach w Lourdes, Matka Boża miała przedstawić się Bernadetcie Soubirous słowami: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”. Słowa te są uznawane za potwierdzenie dogmatu.

Tę samą prawdę Matka Boża potwierdziła 19 lat później w kolejnych uznanych objawieniach w Gietrzwałdzie na Warmii.

1 lipca 1877 r. jedna z widzących, Justyna Szafryńska zapytała: „Kto Ty jesteś?” i usłyszała w języku polskim odpowiedź: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”.

źródło:
Zobacz więcej