RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

To także nasi rodacy. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

Niektórzy nasi rodacy zostali za granicami dlatego, że te granice się zmieniły – przypomniał ks. Kryża (fot. Wikipedia/Jerzy Strzelecki)

Po raz dwudziesty obchodzony jest dziś Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Jego głównym celem jest wsparcie Kościoła w krajach wschodniej Europy, Rosji i Azji Środkowej.

„Tak, pomagam!”. Rusza akcja Caritas Polska

Pod hasłem „Tak, pomagam!” w piątek i sobotę Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi przeprowadzi w supermarketach, sieciach...

zobacz więcej

– Jest to tak bardzo blisko nas, a jednocześnie jest to tak bardzo inny świat, a poza tym przecież ciągle jeszcze bardzo wielu naszych rodaków mieszka właśnie tam, za wschodnią granicą – przypominał dyrektor Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża. Kapłan zachęcał do wsparcia, zarówno duchowego, jak i materialnego naszych rodaków.

– Niektórzy tylko dlatego, że się zmieniły granice, a inni dlatego, że zostali wywiezieni daleko, na Syberię. Więc chodzi o to, żebyśmy poprzez tę niedzielę sobie o nich przypomnieli i żeby ta nasza pamięć przełożyła się w realną pomoc, której na pewno ciągle potrzebują – wskazywał.

Kościołowi za wschodnią granicą służy obecnie ponad 200 kapłanów diecezjalnych, około 300 kapłanów zakonnych, 320 sióstr zakonnych i 20 braci zakonnych z Polski oraz osoby świeckie.

źródło:
Zobacz więcej