RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Korea Północna przeprowadziła „bardzo ważną” próbę na poligonie rakietowym

Zdaniem ekspertów najprawdopodobniej miała miejsce statyczna próba silnika rakietowego (fot. Reuters/KCNA)

Prezydent USA Donald Trump powiedział w sobotę dziennikarzom, że byłby zaskoczony, gdyby Korea Północna zachowała się wrogo wobec Stanów Zjednoczonych. Poproszony o komentarz do słów ambasadora Korei Płn. przy ONZ, który oznajmił, że tematu denuklearyzacji jego kraju „nie ma już na stole” negocjacyjnym, Trump odparł: „Zobaczymy”.

Korea Północna grozi USA. „Ewentualny atak spotka się z odpowiedzią”

Ewentualny atak ze strony USA, jaki zasugerował podczas szczytu NATO w Londynie prezydent Donald Trump, spotka się z szybką odpowiedzią KRLD –...

zobacz więcej

W komunikacie KCNA podano, że próba zakończyła się sukcesem, ale nie wyjaśniono, co było testowane. Szefostwo sztabów wojsk południowokoreańskich, które zwykle ogłasza alert w przypadku stwierdzenia wystrzelenia pocisku z Północy, nie chciało komentować sprawy. Zdaniem ekspertów najprawdopodobniej miała miejsce statyczna próba silnika rakietowego.

Wcześniej, jeszcze w sobotę czasu amerykańskiego Ambasador KRLD przy ONZ Kim Song wydał komunikat, w którym napisał, że tematu denuklearyzacji jego kraju „nie ma już na stole” negocjacyjnym i rozmowy z USA nie są potrzebne, ponieważ dialog ten był grą amerykańskiej administracji na użytek wyborców.

– Zobaczymy co będzie z Koreą Północną – odpowiedział, komentując słowa koreańskiego dyplomaty, prezydent USA, Donald Trump. Dodał, że północnokoreański przywódca Kim Dzong Un nie chce jego zdaniem ingerować w amerykańskie wybory prezydenckie.

– Wie, że mam nadchodzące wybory. Nie sądzę, by chciał się w to mieszać, ale zobaczymy. Sądzę, że on chce, żeby coś się wydarzyło. Nasza relacja jest bardzo dobra, ale jest pewna wrogość, to nie ulega wątpliwości – ocenił amerykański prezydent.

Kim Song napisał, że rozmowy z Pjongjangiem były ze strony Waszyngtonu „grą na zwłokę” obliczoną na elektorat obecnej administracji USA.

Trump nie przejmuje się testami rakietowymi Korei Północnej

Przebywający w Japonii prezydent USA Donald Trump zbagatelizował niedawne testy rakietowe Korei Północnej. „To nie jest dla mnie problem” – napisał...

zobacz więcej

Pjongjang dał Waszyngtonowi czas do końca roku na przedstawienie propozycji, która przełamałaby impas w negocjacjach. Władze KRLD domagają się, by USA odstąpiły od polityki narzucania Korei Płn. „bezwarunkowej denuklearyzacji”.

Nieporozumienia wywołane żądaniami Pjongjangu wobec Waszyngtonu i wznowienie testów rakietowych w ostatnich tygodniach postawiły pod znakiem zapytania szanse na wypracowanie porozumienia z północnokoreańskim reżimem.

Korea Płn. zasygnalizowała już, że jeśli władze USA nie wystąpią z nowymi propozycjami, to może wznowić wstrzymane próby broni jądrowej i testy rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

źródło:
Zobacz więcej