RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prof. Nowak: Polska przegapiła moment, kiedy należało walczyć o historię

– Prawda historyczna rzadko jest jednoznaczna, ale jeśli chodzi o rok 1945, to można stwierdzić, że Sowieci na pewno nas nie wyzwolili – powiedział w programie „Kobiecym okiem” w TVP Info prof. Andrzej Nowak, odnosząc się do słów lidera SLD Włodzimierza Czarzastego. Jak uważa znany historyk, przez lata brakowało w Polsce dobrej polityki historycznej, którą prowadzą także demokratyczne państwa.

Czarzasty: Pozdrawiam. Włodek od walenia wiadra i Armii Czerwonej

W weekend w Warszawie odbywa się Kongres Krajowy Lewicy Razem. Z tej okazji przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty wysłał pozdrowienia swoim...

zobacz więcej

Historyk odniósł się do słów lidera SLD Włodzimierza Czarzastego, który stwierdził, że Armia Czerwona „wyzwoliła” Polskę.

– Prawda historyczna rzadko jest jednoznaczna, ale jeśli chodzi o rok 1945, to można stwierdzić, że sowieci na pewno nas nie wyzwolili – powiedział, dodając, że o ile można powiedzieć, że „uwolnili oni Polskę od jarzma hitlerowskiego”, to pamiętać trzeba, że w 1939 r. pomogli to jarzmo nałożyć.

– Nie wolno tych rzeczy rozdzielać – stwierdził. Historyk przypomniał, Armia Czerwona wprowadziła do Polski „rząd marionetkowy podległy całkowicie i stworzony całkowicie na rozkaz Stalina, który w najmniejszym stopniu nie wyrażał woli narodu, społeczeństwa. Społeczeństwa, podzielonego, ale na pewno zgodnego w jednym: Bierut na pewno nie był jego reprezentantem, był człowiekiem znikąd, a ściślej z Kremla. To było narzucenie obcej władzy, władzy tyrańskiej, która po 1945 r. zabrała życie dziesiątkom tysięcy obywateli tego państwa”.

Jak stwierdził prof. Nowak, przekłamania historyczne będą zapewne coraz częstsze.

– Im więcej czasu minęło od II wojny światowej, tym bardziej dowolnie można przedstawiać jej historię. Jeszcze 30 lat temu nawet w najbardziej nieprzychylnych Polsce ośrodkach na Zachodzie niemożliwe było przedstawienie Polski jako głównego sprawcy holocaustu, a dziś to jest jakby obiegowa moneta opowieści o II wojnie światowej – powiedział.

Czarzasty: Holocaust jest częścią polskiej historii, a sowieccy żołnierze wyzwalali Polskę

– Uważa pan, że II wojna światowa to nie jest element polskiej historii? – pytał prezes SLD Włodzimierz Czarzasty dziennikarza TVP Info,...

zobacz więcej

Zapytany, czy przegapiliśmy moment, kiedy należało walczyć o historię, prof. Nowak odpowiedział twierdząco. Jego zdaniem brakowało w Polsce polityki historycznej, którą prowadzą także demokratyczne państwa.

– Jeśli rozejrzę się w liczbie filmów na temat bohaterów II wojny światowej, wyprodukowanych w krajach takich jak Holandia, Dania, Norwegia, mówię o krajach skandynawskich celowo, bo nie kojarzą się one z jakąś totalitarną strukturą czy autorytarnymi pokusami, ilość wysiłku włożonego przez te państwa w politykę historyczną, budującą opowieść o bohaterskim oporze tych narodów i walce w obronie słusznej sprawy ma się jak wielki wyrzut sumienia do polityków III RP. Zwłaszcza w latach 1989-2005, kiedy stanął dopiero ten pierwszy pomnik świadomej polityki historycznej, czyli muzeum Powstania Warszawskiego – mówił historyk.

źródło:
Zobacz więcej