RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA zapewniają Ukrainę o wsparciu

USA zapewnia o staraniach w sprawie odnowienia pełnej suwerenności Ukrainy w Donbasie (Reuters/Gleb Garanich)

Stany Zjednoczone przed rozmowami w formacie normandzkim zapewniają Ukrainę o swoim wsparciu. Oświadczenie na ten temat opublikowała ambasada USA w Kijowie. W poniedziałek w Paryżu odbędzie się spotkanie w sprawie Donbasu liderów tzw. normandzkiej czwórki, czyli przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji.

Jak zagrać z Putinem i nie przegrać? Zełenski przed życiowym występem w Paryżu

W poniedziałek w Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie rozmawiał o uregulowaniu konfliktu w Donbasie, w ramach tzw. czwórki...

zobacz więcej

Jak czytamy w oświadczeniu, w przededniu spotkania USA zapewniają Ukrainę o wsparciu dla jej suwerenności oraz integralności terytorialnej.

„Stany Zjednoczone będą pracować ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby nadal zmuszać Rosję, by ta realizowała obiecane zobowiązania i rozpoczęła proces pokojowego odnowienia pełnej suwerenności Ukrainy w Donbasie” – napisano.

Przypomniano też, że od 2014 roku USA przyznały Ukrainie 3 miliardy dolarów pomocy na wsparcie jej bezpieczeństwa oraz rozwój. „Stany Zjednoczone będą stały ramię w ramię z Ukrainą, dopóki walczy ona z rosyjską agresją” – czytamy w liście opublikowanym przez amerykańską ambasadę w Kijowie.

Podczas poniedziałkowego spotkania w Paryżu, oprócz rozmów z udziałem przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, planowane jest oddzielne spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem.

źródło:

Zobacz więcej