RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Skandaliczne słowa Jaśkowiaka podczas debaty: Macierewicz jak Stalin

Kandydaci w prawyborach PO byli pytani od czego, jako prezydenci, zaczęliby reformę sił zbrojnych (fot. PAP/Paweł Supernak)
Kandydaci w prawyborach PO byli pytani od czego, jako prezydenci, zaczęliby reformę sił zbrojnych (fot. PAP/Paweł Supernak)

Musimy przywrócić wojsku godność, bo Macierewicz, również przez te apele smoleńskie, poprzez „czystki” doprowadził do pozbawienia zawodowych żołnierzy godności – mówił w czasie prawyborczej debaty PO Jacek Jaśkowiak. Urzędujący prezydent Poznania porównał też byłego szefa MON do komunistycznego dyktatora Józefa Stalina.

Prawyborcza debata w PO i różnice ws. węgla. „Odejście nawet w połowie dekady”

Jak oceniła w czasie prawyborczej debaty PO z Jackiem Jaśkowiakiem Małgorzata Kidawa-Błońska, „za 20 lat nasze wnuki lub dzieci mogą żyć w...

zobacz więcej

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak byli pytani w debacie prawyborczej PO od czego, jako prezydenci, zaczęliby reformę sił zbrojnych.

– Macierewicz zrobił coś podobnego, co Stalin w latach 30. w Związku Radzieckim. Musimy przywrócić prawdziwą apolityczność dla armii. Armia ma nas bronić niezależnie od tego, czy rządzi taka czy inna formacja. Nasze bezpieczeństwo to sprawny i dobry wywiad i kontrwywiad, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni będzie w najbliższych latach odgrywało wielką rolę – mówił prezydent Poznania.

Podkreślał, że musimy mieć także sprawną obronę przeciwlotniczą, a przede wszystkim dobre, zawodowe wojsko. Mówił, że takie formacje jak Wojska Obrony Terytorialnej powinny być włączone do armii i być pod dowództwem szefa Sztabu Generalnego.

Koalicjanci wystawią własnych kandydatów na prezydenta? Polityk PO: Bo mi zajady popękają

W Platformie Obywatelskiej zbliża się czas decyzji; już za kilka dni delegaci partii w prawyborach zdecydują o swoim kandydacie na urząd...

zobacz więcej

Kontrkandydatka Jaśkowia, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła z kolei, że prezydent powinien stać się strażnikiem godności polskich żołnierzy i oficerów. – Prezydent musi wykorzystać i wznowić działanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego – mówiła.

Dodała, że budżet na wojsko i armię musi być mądrze wydawany. – Trzeba zbudować wieloletnie porozumienie pomiędzy wszystkimi opcjami politycznymi, bo nie można mówić o naszej obronności w perspektywie tylko jednej kadencji Sejmu. Zakupy to są czasami inwestycje rozłożone na kilkanaście lat – zaznaczyła Kidawa-Błońska. – Dlatego chciałabym jako prezydent zaproponować Narodowy Pakt dla Obronności, żebyśmy ponad podziałami zaczęli rozmawiać, co zrobić, aby Polska miała zapewnione bezpieczeństwo, żeby pieniądze były mądrze wydawane – powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Mówiła też, że trzeba stworzyć warunki, żeby żołnierze i oficerowie, którzy zostali zwolnieni z "powodów pozamerytorycznych", mogli wrócić do armii. Podkreślała, że ważne jest, aby Polska mogła skorzystać z ich doświadczenia. Dodała, że powinniśmy również wykorzystać potencjał weteranów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej