RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Suzdal – malownicza rosyjska perełka, coraz bardziej doceniana przez turystów [GALERIA]

Suzdal w zimowej odsłonie wygląda magicznie (fot. Agnieszka Wasztyl)
Suzdal w zimowej odsłonie wygląda magicznie (fot. Agnieszka Wasztyl)

Najnowsze

Popularne

Miasto – skansen, skarbnica architektury rosyjskiej, jedna z najważniejszych dawnych osad słowiańskich. Suzdal maleńkie, malowniczo położone zabytkowe miasteczko przyciąga turystów z całego świata. To tutaj w 10 – tysięcznym mieście znajduje się ponad 50 cerkwi, 5 klasztorów i około 100 domów kupieckich. Część z nich wpisano już w 1978 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I choć największe tłumy przyjeżdżają tu latem, my postanowiliśmy wybrać się zimą.

Matera – kamienne miasto, fenomen na światową skalę [GALERIA]

Jeśli kiedykolwiek oglądaliście „Pasję” Mela Gibsona to na pewno większość z was myślała, że część scen do filmu kręcono w Jerozolimie. Wąskie...

zobacz więcej

200 km od Moskwy czas się zatrzymał. Do Suzdala docieramy po prawie 4 godzinach jazdy. Śnieg w niektórych miejscach nawet po kolana, ale temperatura całkiem przyjemna. Jest zaledwie minus 5 stopni Celsjusza – co jak na rosyjskie warunki jest bardzo dużo. Przekraczamy mury obronne i mamy wrażenie, że cofnęliśmy się o kilka wieków. Nasz wzrok przyciągają niebieskie kopuły ze złotymi gwiazdami. Podobno pomalowano je na niebiesko dopiero w XVIII wieku. To Sobór Narodzenia Matki Bożej – najstarsza budowla w mieście z imponującymi malowidłami ściennymi. Jej budowa rozpoczęła się pod koniec XI wieku, ale przez kolejne wieki była odbudowywana i przerabiana.

Tuż obok znajdują się pochodząca z XVII wieku dzwonnica i pałac biskupi. Budowle znajdują się na terytorium Kremla. Już z daleka robią wrażenie. W tym maleńkim miasteczku jest chyba najwięcej świątyń na metr kwadratowy. Gdzie nie spojrzę – widzę cerkwie. Moją uwagę przykuwa drewniana cerkiew św. Mikołaja. Podobno została wybudowana bez użycia gwoździ. Warto zobaczyć także cerkiew Uspienska i św. Jana Chrzciciela. Imponujące są także monastery, w tym trzynastowieczny monaster Pokrowski, monaster Aleksandrowski i Spaso-Jefimowski – który przez szesnaście lat był zamieniony na więzienie dla więźniów politycznych.

Blisko Kremla znajduje się rynek i dziewiętnastowieczne domy kupieckie. W sezonie tu skupia się życie mieszkańców. Spacerujemy po miasteczku brodząc w śniegu i podziwiamy drewniane domy. Tak wyglądały typowe dziewiętnastowieczne miasteczka w Rosji. W Suzdalu nadal większość domów jest drewniana. Mam wrażenie, jakbym znalazła się na wsi daleko od cywilizacji. Mijamy po drodze wiele świątyń – część z nich potrzebuje remontu, niektóre zostały odrestaurowane.

Powiedzcie Polakom, że tu jest pięknie

– Jesteście z Polski? – słyszę głos za plecami. Odwracam się i tak poznaję Irenę – Rosjankę z pobliskiego Włodzimierza. Irena jest licencjonowanym przewodnikiem turystycznym. W sezonie ma pełne ręce roboty. Pracuje od rana do wieczora. Turystom z wielu krajów opowiada historię Suzdala i oprowadza po najważniejszych zabytkach. Zimą uliczki miasta i główny plac świecą pustkami. Można spotkać pojedynczych turystów – głównie z Rosji.

Milad Mogharrabian: Polska była moim przeznaczeniem

Pochodzi z Bandar-e Anzali - irańskiego miasta nad Morzem Kaspijskim, w którym podczas II Wojny Światowej osiedliło się wielu naszych rodaków. Jego...

zobacz więcej

– Tak, jesteśmy z Polski – odpowiadam z uśmiechem. Irena od razu się ożywia.

– To fantastycznie. Oprowadzę was trochę po mieście i poćwiczę z wami język polski, bo dawno go nie używałam – mówi kobieta. Zgadzamy się od razu. Irena ma wielu przyjaciół w Polsce, spędziła w naszym kraju kilka miesięcy.

– Bardzo mi się u was podobało. Rzadko można spotkać tu Polaków. Mamy turystów z kilku krajów Unii Europejskiej, Amerykanów, ale Polaków niewielu tu przyjeżdża. Wszyscy zastanawiamy się dlaczego tak jest – mówi ze smutkiem.

Suzdal w zimowej odsłonie wygląda magicznie. Budynki przykryte grubym białym puchem, duża przestrzeń i wszechobecna cisza stwarzają wrażenie bajkowej krainy. Miasto najazd turystów przeżywa latem. W lipcu organizowany jest w mieście Festiwal Ogórka. Oprócz tego wiosną odbywają się tu Festiwale Filmów Rysunkowych. W towarzystwie Ireny spędzamy dwie godziny. Za oprowadzanie – mimo naszych sprzeciwów – nie bierze ani grosza.

– Przyjedźcie tu jeszcze latem. I powiedzcie w Polsce, że tu jest pięknie. Czekamy na was – zapewnia Irena.

Burzliwe dzieje Suzdala

Suzdal nazywany jest perłą Złotego Pierścienia Moskwy. Pierścień tworzy 10 zabytkowych średniowiecznych miast i miasteczek. Dawniej były to grody, do których dostępu broniły solidne mury obronne. I właśnie Suzdal jest wśród nich najbardziej popularny. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z X wieku – choć niektórzy historycy twierdzą, że osada mogła istnieć tu znacznie wcześniej. Jest to jedno z najstarszych rosyjskich miast i dziś zaliczane do 25 tych najważniejszych.

Czarnogóra – nadal nieodkryta bałkańska piękność

Bujna roślinność, urokliwe zatoki, malownicze średniowieczne miasta i gościnni mieszkańcy. Czarnogóra – choć jest jednym z najmłodszych krajów...

zobacz więcej

W XII wieku Suzdal był stolicą Księstwa Rostowsko-Suzdalskiego. Okazałe, bogato zdobione cerkwie pamiętają czasy Wielkiej Rusi. Miasto wielokrotnie w średniowieczu musiało radzić sobie z atakami najeźdźców. W XVI wieku Suzdal był jednym najważniejszych centrów pielgrzymkowych prawosławnej ludności i dynamicznie się rozwijał. Podczas Wielkiej Smuty Suzdal został zdobyty przez zwolennika Dymitra Samozwańca II i walczył z moskiewskimi oddziałami. W 1612 roku wojska polsko-litewskie zaatakowały miasto i dokonały znacznych zniszczeń.

Suzdal bardzo ucierpiał także podczas najazdu Tatarów, którzy napadli na miasto w XVII wieku. Los nie był dla mieszkańców łaskawy. Wielkie straty spowodował ogromny pożar, który wybuchł w 1644 roku, a dziesięć lat później zaraza zabiła prawie połowę ludności. W kolejnych wiekach Suzdal zaczął tracić na znaczeniu. Gdy powstawała kolej transsyberyjska suzdalscy kupcy lobbowali aby poprowadzić linię przez miasto. Niestety ich plan się nie powiódł i stacja kolei powstała kilkadziesiąt kilometrów od miasta. Suzdal przestał się rozwijać i dziś jest prowincjonalnym miasteczkiem, którego urok coraz częściej doceniają turyści.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej