RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biały Dom nie weźmie udziału w przesłuchaniach w sprawie impeachmentu Trumpa

Biały Dom poinformował Kongres, że nie weźmie udziału w przesłuchaniach w Izbie Reprezentantów ws. prawie impeachmentu Trumpa (fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL)
Biały Dom poinformował Kongres, że nie weźmie udziału w przesłuchaniach w Izbie Reprezentantów ws. prawie impeachmentu Trumpa (fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL)

Biały Dom poinformował oficjalnie w piątek Kongres, że nie weźmie udziału w planowanych na przyszły tydzień przesłuchaniach w Izbie Reprezentantów w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa.

Dochodzenie ws. nacisków na Ukrainę. „Trump zachował się niewłaściwie”

Dwoje świadków zeznało we wtorek, w ramach dochodzenia w sprawie ewentualnego impeachmentu Donalda Trumpa, że prezydent USA postępował niewłaściwie...

zobacz więcej

W liście do demokratycznego przewodniczącego komisji ds. sądownictwa Izby Reprezentantów Jerrolda Nadlera, doradca Białego Domu Pat Cipollone określił prowadzoną przez Demokratów procedurę postawienia prezydenta w stan oskarżenia (impeachmentu) jako –kompletnie bezpodstawną–.

Dodał, że demokratyczna przewodnicząca (spiker) Izby Nancy Pelosi poleciła Demokratom kontynuowanie procedury impeachmentu –zanim wasz komitet otrzymał choćby ślad dowodu–.

– Nie widzimy żadnego powodu aby uczestniczyć (w przesłuchaniach) ponieważ ten proces jest nieuczciwy. Nie otrzymaliśmy żadnej uczciwej szansy uczestnictwa– – powiedział cytowany przez Reutera anonimowy urzędnik administracji wysokiego szczebla.

– Przewodnicząca już ogłosiła z góry określony rezultat, nie będziemy mieli możliwości wzywania jakichkolwiek świadków– – dodał.

Zgłosił się drugi sygnalista ws. Trumpa i Ukrainy. Ma dysponować wiedzą z „pierwszej ręki”

Drugi sygnalista, dysponujący wiedzą z pierwszej ręki o postępowaniu prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy, zgłosił się do wewnętrznego...

zobacz więcej

W czwartek Pelosi zwróciła się do komisji aby sformułowała formalne zarzuty wobec republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa, które mogą doprowadzić do jego impeachmentu.

Ocenia się że komisja opracuje projekt treści zarzutów i je zarekomenduje do przyszłego czwartku. Izba Reprezentantów w pełnym składzie mogłaby je przegłosować jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Do przegłosowania wniosku o impeachment wystarczy zwykła większość głosów.

Następnie musi się odbyć proces w Senacie, w którym Republikanie mają większość. Senat musiałby przegłosować wniosek o impeachment kwalifikowaną większością głosów.

Postępowanie w sprawie impeachmentu Trumpa rozpoczęło się we wrześniu w związku z zarzutami, iż domagał się od władz Ukrainy zbadania powiązań biznesowych i działalności w tym kraju syna Joe Bidena, czołowego demokratycznego rywala Trumpa w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Prawo amerykańskie zabrania korzystania z pomocy władz innych państw w procesie wyborczym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej