RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kupujemy „kota w worku”. Zaskakujące wyniki kontroli Inspekcji Handlowej

W trakcie przeprowadzonej kontroli pobrano próbki, które następnie przebadano laboratoryjnie (fot. Shutterstock/ wavebreakmedia)

Bakalie, ciastka, pieczywo, ryby – te między innymi produkty znalazły się pod lupą Inspekcji Handlowej. Kontrola nie wypadła dobrze. Okazuje się, że zakwestionowano jakość dwóch trzecich skontrolowanych produktów. ​

Właściciel sklepów Biedronka pod lupą UOKiK. Urząd wszczął postępowanie

Drożej w kasie niż wskazuje na to cena umieszczona przy towarze, brak informacji o cenie przy produkcie na półce – to zarzuty UOKiK wobec Jeronimo...

zobacz więcej

Inspekcja Handlowa od stycznia 2019 r. prowadziła kontrolę produktów sprzedawanych na sztuki, luzem oraz na wagę. Kontroli zostały poddane 164 sklepy, w którym sprzedawane były towary, takie jak bakalie, ryby, pieczywo oraz ciastka. Aż w 132 skontrolowanych sklepach, które sprzedawały wymienione produkty stwierdzono nieprawidłowości.

W trakcie przeprowadzonej kontroli pobrano próbki, które następnie przebadano laboratoryjnie. Szczegółowe badania wykazały, że prawie 19 proc. produktów odbiegało od dopuszczalnej normy. Wśród wskazanych nieprawidłowości stwierdzono, że: ciasta i ciastka miały niewłaściwą strukturę, były gumowate, zawierały strzępki pleśni, niezadeklarowane w składzie barwniki lub miały inną niż podana na opakowaniu zawartość składników odżywczych; bakalie zawierały konserwanty, które nie były podane w składzie, słodycze miały inną niż deklarowana zawartość cukru lub soli, a ryby miały nieprzyjemny zapach, rozpadały się po ugotowaniu i miały niejednorodną strukturę.

​To jednak kropla w morzu problemów, które wskazała Inspekcja. Złe oznaczenia produktów był kolejnym problemem. Inspekcja Handlowa naliczyła aż 681 takich partii produktów, czyli 62 proc. Z przeprowadzonej kontroli wynika, że najgorzej oznakowanym produktem jest pieczywo.

Część z produktów miała również mylące bądź niepełne nazwy. Przykładem jest dorsz atlantycki, który występował pod niepełną nazwą „dorsz”.

źródło:
Zobacz więcej