RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje legendarna aktorka. Mutafowa odeszła w wieku 97 lat

W wieku 97 lat odeszła legendarna aktorka Stoyanka Mutafowa. Bułgarka wystąpiła w ponad 100 przedstawieniach teatralnych oraz 25 filmach. Z powodu długiej aktorskiej kariery zawodowej była kandydatką do Księgi Rekordów Guinnessa.

Zmarł Krzysztof Kalczyński. Aktor występował m.in. w „Klanie” i „Plebanii”

We wtorek rano zmarł Krzysztof Kalczyński. Aktor filmowy i teatralny, występował m.in. w serialach emitowanych na antenie Telewizji Polskiej – w...

zobacz więcej

Mutafowa była laureatką wielu nagród. Cieszyła się sympatią fanów różnych pokoleń. W przedstawieniach teatralnych i produkcjach filmowych występowała przez ponad 70 lat. Zagrała w takich filmach, jak: „Lyubimetz 13”, „Rapsodia w bieli”, „Ezop”, czy „Wieloryb”. A swoje 97. urodziny świętowała na scenie.

– Kocham scenę, kocham teatr i wciąż mi go za mało. Chociaż jestem na niej od wielu lat, nadal czuję się tu bardzo dobrze – mówiła w 2011 roku aktorka w jednym z wywiadów.

Stoyanka Mutafowa urodziła się w Sofii 2 lutego 1922 roku. Zadebiutowała w teatrze w wieku 13 lat. Ukończyła żeńskie gimnazjum w stolicy Bułgarii. Studiowała filologię klasyczną na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy. Następnie została absolwentką Państwowej Szkoły Teatralnej w Teatrze Narodowym Iwana Wazowa w Sofii, a także – w 1949 roku – Akademii Sztuki w Pradze .

Bułgarska aktorka grała role w teatrze w Pradze oraz w teatrze Iwana Wazowa. Była jednym z założycieli Państwowego Teatru Satyrycznego Aleko Konstantinowa, w którym pracowała przez 35 lat.

Jako 94-latka, w 2016 roku, wystąpiła jeszcze na deskach teatralnych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Holandii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

źródło:
Zobacz więcej