RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Benzyna nie stanieje. OPEC i Rosja zmniejszą wydobycie ropy naftowej

OPEC i Rosja do marca ograniczą wydobycie ropy naftowej, aby utrzymać ceny surowca. (fot. Shutterstock/PhotoStock10)

Państwa OPEC i Rosja uzgodniły w Wiedniu, że zredukują produkcję ropy o dodatkowe 500 tys. baryłek dziennie, by podtrzymać ceny surowca. Zmniejszenie wydobycia będzie obowiązywać do marca 2020 roku.

„Polska gospodarka pozostanie odporna na globalne osłabienie koniunktury”

Dzięki solidnym fundamentom makroekonomicznym nasz kraj prawdopodobnie pozostanie europejskim liderem wzrostu w kolejnych latach – ocenia w...

zobacz więcej

Rosja i państwa OPEC wspólnie produkują więcej niż 40 proc. światowej ropy naftowej. O decyzji poinformował minister energii Rosji Aleksandr Nowak. Od trzech lat członków kartelu i Rosję obowiązuje też umowa o ograniczeniu wydobycia ropy o 1,2 mln baryłek dziennie. Zmniejszenie produkcji ma zapobiec spadkom cen.

Do spadków notowań ropy mogą doprowadzić obawy rynku o konsekwencje wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami oraz o spadek popytu. OPEC i Rosja starają się jednak wyważyć zabiegi o podtrzymanie cen z ryzykiem utraty rynku na rzecz innych producentów, czyli USA, Kanady, Brazylia, Norwegii i Gujany.

Największe cięcia w produkcji ropy wprowadziła Arabia Saudyjska, która jest nieformalnym przywódca kartelu.

W lipcu OPEC i 10 niezrzeszonych krajów produkujących ropę, którym przewodzi Rosja, podpisało deklarację o „stałej współpracy” w formacie OPEC+, co było reakcją na wzrost eksportu ropy z USA. Wszystko po to, aby powstrzymać drastyczne spadki cen surowca.

źródło:

Zobacz więcej