RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy pojedziemy 250 km/h? Polskie Linie Kolejowe podały termin

Ciekawe nowości czekają na pasażerów jeszcze w tym miesiącu (fot. Shutterstock/ Denis Belitsky)
Ciekawe nowości czekają na pasażerów jeszcze w tym miesiącu (fot. Shutterstock/ Denis Belitsky)

– Od rozkładu jazdy 2023/2024 r. planowane jest podniesienie prędkości na CMK do 250 km/h – poinformowały Polskie Linie Kolejowe. Spółka zleci przygotowanie dokumentacji dla przebudowy dwóch stacji i jednego posterunku. Inne prace modernizacyjne już trwają. Przewoźnik przygotował też ciekawe oferty na najbliższe tygodnie.

Centralna Magistrala Kolejowa to jedna z ostatnich zrealizowanych wielkich inwestycji kolejowych w Polsce. Powstała w latach siedemdziesiątych i łączy Warszawę z Górnym Śląskiem oraz Krakowem. Obecnie na dużej części trasy najszybsze pociągi mogą jechać z prędkością 200 km/h.

Podniesienie prędkości maksymalnej wymaga między innymi likwidacji ostatnich przejazdów kolejowo-drogowych i zastąpienia ich skrzyżowaniami bezkolizyjnymi (te prace już trwają), modernizacji innych obiektów inżynieryjnych i wymiany urządzeń sterowania ruchem (na część prac podpisano umowy, w przypadku innych trwa postępowanie przetargowe).

PKP-PLK unieważniły natomiast, ze względu na przekroczenie budżetu, postępowania na przebudowę stacji Psary i posterunku Knapówka. Jak wyjaśniła Izabela Miernikiewicz z biura prasowego PKP PLK, harmonogram prac zostanie zachowany i po regulacji toru oraz przeprowadzeniu odpowiednich badań, „po modernizacji CMK oraz certyfikacji infrastruktury, od rozkładu jazdy 2023/24 planowane jest podniesienie prędkości do 250 km/h”.

Jednak już w tym miesiącu – od nowego rozkładu, który wchodzi w życie 15 grudnia – czekają pasażerów ciekawe nowości. PKP Intercity uruchomi bezpośrednie połączenia z Łodzi na warszawskie Lotnisko Chopina (w Warszawie pociągi ominą dworce Zachodni, Centralny i Wschodni, za to zatrzymają się na Rakowcu i Służewcu). Bilet z Łodzi na lotnisko na Okęciu będzie kosztował 31 zł.

Bilet Wrocław – Praga za 17 zł

Z kolei czeski przewoźnik Leo Express oferuje ciekawe – również dla mieszkańców prowincji, bo pociągi zatrzymają się na wielu przystankach pośrednich – weekendowe połączenia między Wrocławiem a Pragą. Pociągi będą jeździły ze stolicy Dolnego Śląska do Czech w sobotę i niedzielę rano, zaś z powrotem w piątek, sobotę i niedzielę wieczorem. Podróż potrwa nieco ponad 4 godziny, ceny biletów w relacji Wrocław – Praga zaczynają się od 17 zł.

źródło:
Zobacz więcej