RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Krągła piękność sprzed 23 tysięcy lat. Pokazano Wenus z Renancourt

Wenus z Renancourt ma około 23 tys. lat; kobiece figurki z tego okresu były wyrazem fascynacji płodnością (fot. inrap.fr)

Paleolityczną figurkę kobiety, nazwaną Wenus z Renancourt, której wiek szacuje się na około 23 tys. lat, zaprezentował publiczności francuski narodowy instytut badań archeologicznych INRAP.

Rzymskie legiony nad Dunajem. Polscy archeolodzy znaleźli cenny dokument

Fragment dokumentu poświadczającego udzielenie obywatelstwa rzymskiemu legioniście odkryli polscy archeolodzy na terenie obozu legionowego w Novae...

zobacz więcej

Figurka pochodzi z Renancourt, dzielnicy miasta Amiens na północy Francji. Znaleziono ją w lipcu 2019 r. podczas wykopalisk prowadzonych przez zespół archeologów z INRAP we współpracy z Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS).

Figurka mierzy zaledwie cztery centymentry wysokości i wyobraża postać kobiety o wydatnych piersiach, pośladkach i udach, z zarysowanymi schematycznie ramionami i głową. Jej włosy zaznaczono wyraźnie jako drobne, kraciaste nacięcia.

Wenus z Renancourt dopełnia serię 14 innych figurek odkrytych we Francji w ostatnich latach. Znaleziska pochodzą z okresu górnego paleolitu i reprezentują schyłkowy okres (28 tys.-22 tys. lat temu) kultur graweckich, które rozwijały się w tym czasie na terenach Europy Zachodniej.

Nazwa kultur pochodzi od znalezisk dokonanych w La Gravette, w departamencie Dordogne w południowo-zachodniej Francji. Przedstawiciele tych kultur wykorzystywali podobne narzędzia, np. wysmukłe ostrza - i wykonywali nimi m.in. właśnie kobiece figurki, tzw. Wenus (np. pochodząca z Francji figurka z Lespugue i wapienna płaskorzeźba Wenus z Laussel, a także austriacka Wenus z Willendorfu).

Z okresem wczesnego górnego paleolitu związane jest całe stanowisko Renancourt-Amiens. Oprócz kobiecych figurek już wcześniej znaleziono tam prehistoryczne ozdoby oraz końskie kości. Zamieszkujący tam w końcu epoki lodowcowej (w okresie 40 tys. - 10 tys. lat temu) ludzie – społeczności myśliwych – posługiwali się narzędziami z kości i polowali m.in. na konie.

źródło:

Zobacz więcej