RAPORT

Wojna na Ukrainie

Opublikowano listę 746 sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL. Nadal orzekają

Proces przeciwko sprawcom uprowadzenia i zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki przed Sądem Wojewódzkim w Toruniu (fot. PAP/Grzegorz Rogiński)
Proces przeciwko sprawcom uprowadzenia i zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki przed Sądem Wojewódzkim w Toruniu (fot. PAP/Grzegorz Rogiński)

Sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego prof. Kamil Zaradkiewicz wystąpił do ministerstwa sprawiedliwości z wnioskiem o udostępnienie nazwisk sędziów aktualnie orzekających, których wybrała Rada Państwa PRL. Publikujemy listę z 746 nazwiskami sędziów, którą przekazał portalowi tvp.info prof. Zaradkiewicz. Listę jako pierwszy opublikował portal wPolityce.pl.

„Podważanie wyroków sędziów na podstawie tego, kto ich powołał, jest drogą do anarchii”

Podważanie wyroków sędziów wybranych przez nową KRS jest wypowiadaniem posłuszeństwa Rzeczpospolitej, bo na takiej samej zasadzie można by podważać...

zobacz więcej

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podczas konferencji prasowej mówił, że w Polsce jest 746 aktualnie orzekających sędziów, których wybrała Rada Państwa PRL.

– Skłoniło mnie to do konstatacji, że droga, którą przyjął sąd w Olsztynie i którą próbują forsować niektórzy sędziowie, może prowadzić do wniosku, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej naciska na Polskę, żeby dokonała pełnej dekomunizacji polskich sądów – ocenił Kaleta.

Zaznaczył, że część sędziów zgłasza już ryzyko chaosu. – My konsekwentnie mówimy, że sądem ostatniego słowa – zgodnie z orzeczeniem, które wydał Andrzej Rzepliński – jest w Polsce Trybunał Konstytucyjny, który zajmuje się na podstawie pytań pana sędziego Kamila Zaradkiewicza SN, skutkami stwierdzenia niekonstytucyjności np. KRS – wskazał.

Zaznaczył, że poza 746 sędziami, którzy orzekają na podstawie powołania przez Radę Państwa PRL, mamy obecnie w kraju ponad 5 tys. sędziów, którzy zostali powołani przez – co stwierdził w wyroku TK – „przez niekonstytucyjnie uformowaną Krajową Radę Sądownictwa”.

– Czyli w takim razie mamy ponad 6 tys. sędziów, którzy nie są sędziami, zgodnie z tą logiką, którą próbuje forsować pan sędzia Olsztyna, czy niektórzy przedstawiciele władzy sędziowskiej – wskazywał.

W jego ocenie konsekwencją takiego rozumowania jest dążenie do chaosu prawnego. – To, co robią ci sędziowie i sprzyjający tym sędziom politycy, jest dążeniem do chaosu – podkreślił.

Jak poinformował sędzia SN Kamil Zaradkiewicz po tym, jak zwrócił się do MS o listę nazwisk sędziów wybranych w PRL, otrzymał ją. Publikujemy pełną listę 746 sędziów. Listę opublikował też portal wPolityce.pl.

– Ogółem 746 sędziów orzekających dziś w sądach różnych instancji zostało po raz pierwszy powołanych przez totalitarne władze komunistyczne, składając ślubowanie na wierność temu państwu i strzeżenia praworządności ludowej – informował Kamil Zaradkiewcz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej