RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polski start-up z nagrodą za ekologiczny balsam chroniący przed promieniami UV

Firma wykorzystała naturalnie występującą w przyrodzie bakterię (fot. Shutterstock/ paultarasenko)

Łódzki start-up UVera zdobył pierwsze miejsce w tegorocznej edycji unijnego konkursu EIT Health InnoStars Awards za opracowanie przyjaznego środowisku balsamu – poinformowali organizatorzy konkursu. Balsam chroni przed UV, a w jego produkcji wykorzystano jeden z gatunków cyjanobakterii.

Polska w grupie państw najbardziej przyjaznych start-upom

Polska znalazła się na siódmym miejscu na świecie w rankingu państw najbardziej przyjaznych start-upom, który sporządził amerykański magazyn...

zobacz więcej

UVera wykorzystała naturalnie występującą w przyrodzie bakterię do stworzenia środka, który jest w stanie pochłonąć pełne spektrum promieniowania UV, ochraniając skórę i jednocześnie eliminując zagrożenia zdrowotne oraz zanieczyszczenie środowiska.

Jak podkreśla na swojej stronie łódzki start-up, substancje znajdujące się w dostępnych w sklepach balsamach do opalania mogą powodować uszkodzenia DNA, zwiększać ryzyko raka skóry, gromadzić się w tkankach ludzkich i powodować reakcje alergiczne. Środki te są odpowiedzialne również za niszczenie raf koralowych i naruszenie ekosystemu morskiego.

Według organizatora konkursu szacuje się, że tylko w 2019 r. sprzedano aż 1,2 mld sztuk kremów do opalania o składzie, który może wzbudzać wątpliwości ekspertów. Oznacza to, w ciągu roku do ekosystemu morskiego trafi ok. 700 20-tonowych ciężarówek wypełnionych balsamem do opalania.

Władze kurortów turystycznych coraz częściej zakazują stosowania niektórych filtrów UV. Dotychczas zdecydowały się na to m.in. Hawaje, Floryda, Palau, Bonaire, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

UVera pokonała 115 konkurentów, zdobywając 25 tys. euro na dalszy rozwój technologii, wsparcie mentoringowe i doradztwo biznesowe, a także dostęp do największego europejskiego partnerstwa publiczno-prywatnego EIT Health.

Zainteresował się nimi Richard Branson. Polski start-up wyniesie na orbitę nanosatelitę

Polski start-up SatRevolution chce wynieść na orbitę prototypowego nanosatelitę obserwacyjnego ScopeSat, będącego częścią roju satelitów...

zobacz więcej

Drugie miejsce przypadło InoCure, biotechnologicznej firmie z Czech, która oferuje rozwiązania dla branży farmaceutycznej oraz life science. Czeska spółka zaproponowała oparty o nanotechnologię proces wewnątrzkomórkowego testowania molekułów substancji czynnych leku.

Rozwiązanie to może skrócić czasochłonny i kosztowny proces testowania leków, w którym większość substancji czynnych odpada na poziomie pierwszych testów, jeszcze przed fazą prób klinicznych. Testy wewnątrzkomórkowe umożliwiają etyczne testowanie substancji, bez użycia organizmów żywych. InoCure zdobył w tegorocznej edycji EIT Health InnoStars 15 tys. euro.

Trzecią nagrodę i 10 tys. euro otrzymała portugalska firma HydrUStent, która wprowadziła na rynek biodegradowalne cewniki dla pacjentów z chorobami urologicznymi. Urządzenia są mniej inwazyjne oraz pozwalają m.in. na łączność bezprzewodową, co umożliwia stały monitoring parametrów układu moczowego oraz pomaga łatwiej i szybciej wykrywać schorzenia nerek. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, urządzenie poprawia komfort życia pacjentów i jest bardziej przyjazne dla środowiska.

Konkurs InnoStars Awards przeznaczony jest dla start-upów rozwijających produkty i usługi w obszarze medycyny i opieki zdrowotnej, będące na wczesnym etapie rozwoju. Zespoły startujące w konkursie muszą pochodzić z krajów Unii Europejskiej, należących do grona tzw. umiarkowanych innowatorów w rankingu European Innovation Scoreboard. Są to kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej objęte europejskim programem Regional Innovation Scheme, wspieranym przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organizację Unii Europejskiej. Zespoły przez dziewięć miesięcy uczestniczą w warsztatach i sesjach mentoringowych, doskonaląc swój model biznesowy i tzw. pitch inwestorski.

W finale konkursu, podczas kongresu BIO-Europe, który odbył się w listopadzie w Hamburgu, znalazło się 10 start-upów: trzy z Portugalii, dwa z Węgier i po jednym z Czech, Włoch, Łotwy, Litwy i Polski.

źródło:

Zobacz więcej