RAPORT

Pogarda

IPN opublikował indeks Polaków represjonowanych za pomoc Żydom

Za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej czekała Polaków śmierć. (fot. Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images)
Za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej czekała Polaków śmierć. (fot. Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Instytut Pamięci Narodowej opublikował indeks Polaków, którzy podczas okupacji niemieckiej byli represjonowani za pomoc Żydom. Efektem pierwszych prac są 333 noty dotyczące 654 polskich obywateli. Ratujący Żydów Polacy byli najczęściej rozstrzeliwani lub wysyłani do obozów koncentracyjnych.

Niemiecki obóz aborcyjny. IPN wszczął śledztwo

Postępowanie dotyczące działalności niemieckiego obozu aborcyjnego w Waltrop-Holthausen wszczęła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko...

zobacz więcej

Z analizy wynika, że 341 osób za pomoc Żydom straciło życie, w tym 258 zostało przez Niemców rozstrzelanych, także w egzekucjach zbiorowych; wśród zamordowanych ofiar były dzieci.

– To niezwykle ważne wydawnictwo, ponieważ w sposób całkowicie potwierdzony – zbadany i zweryfikowany przez naukowców – pokazuje konkretne przypadki wstrząsających represji na Polakach ratujących Żydów – podkreślił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, który w Instytucie zajmuje się m.in. problematyką polsko-żydowską.

Z dotychczasowych szacunków wynika, że z rąk Niemców za pomoc Żydom zginęło ok. tysiąca Polaków.

– Nasze badania pozwolą dokładniej zweryfikować tę liczbę. Czy tych przypadków będzie więcej, czy mniej niż tysiąc, tego jeszcze nie możemy stwierdzić – wyjaśnił wiceszef IPN.

Nazywano go „Królem Podbeskidzia”. 72 lata temu zamordowano legendarnego dowódcę NSZ

72. rocznica śmierci Henryka Flamego „Bartka”, dowódcy największego oddziału antykomunistycznego podziemia, jaki po 1945 r. działał na...

zobacz więcej

Wśród not dotyczących represjonowanych Polaków jest historia zbrodni w Starym Ciepielowie i Rekówce w pobliżu Radomia. 78 lat temu, 6 i 7 grudnia 1942 r., Niemcy zamordowali tam ponad 30 Polaków, m.in. rodzinę Kowalskich, Kosiorów i Obuchowiczów, za pomoc udzielaną Żydom, którzy przed wojną licznie zamieszkiwali obie wsie. Wszyscy Polacy byli paleni żywcem lub wrzucani do ognia po uprzednim rozstrzelaniu.

Praca IPN „Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej” ma charakter ściśle naukowy, to jednocześnie jest wyrazem pamięci i czci wobec osób, które poniosły największą ofiarę za ratowanie drugiego człowieka od śmierci.

Okupowana Polska była jednym z nielicznych krajów, zwłaszcza w odróżnieniu od okupowanego Zachodu, w którym Niemcy wprowadzili karę śmierci za pomoc niesioną Żydom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej