RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dulkiewicz zaprasza papieża do Gdańska. Solidarność się odcina

Prezydent Gdańska spotkała się z papieżem w Rzymie (fot. Facebook/Aleksandra Dulkiewicz)

Podczas pobytu w Rzymie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała papieżowi Franciszkowi zaproszenie do przyjazdu w przyszłym roku do tego miasta na obchody 40. rocznicy Porozumień Gdańskich. Od jej zaproszenia odcięła się Solidarność. Zwracamy uwagę, że od zapraszania na urodziny NSZZ „Solidarność” jest NSZZ „Solidarność” – przekazał rzecznik związku.

Poseł Lewicy: Jestem przeciwnikiem reparacji. Andruszkiewicz: Niemcy nie muszą się starać

Jestem przeciwnikiem uzyskiwania reparacji od Niemiec – oznajmił poseł Lewicy Maciej Gdula. Polityk argumentował, że „idea reparacji polega na tym,...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy prezydent Gdańska Daniel Stenzel poinformował, że w środę w godzinach rannych Dulkiewicz wraz ze swoim pierwszym zastępcą Piotrem Grzelakiem wzięła udział w audiencji generalnej u papieża Franciszka w Bazylice Św. Piotra w Watykanie.

Podkreślił, że podczas krótkiej rozmowy prezydent Dulkiewicz zaprosiła również Ojca Świętego do Gdańska z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

„Bardzo chcielibyśmy gościć Waszą Świątobliwość w naszym mieście! Gdańsk odegrał wielką rolę w wydarzeniach XX wieku. Tutaj, na Westerplatte, strzały z pancernika »Schleswig-Holstein« zapoczątkowały jedną z najstraszliwszych wojen - II wojnę światową. Tutaj też narodziła się Solidarność, największy ruch pokojowej, zwycięskiej rewolucji w Europie, który do dziś pozostaje wzorem dla wielu ruchów społecznego sprzeciwu. Nieodżałowany Jan Paweł II mówił: Światło idzie z Gdańska!” – napisała w przekazanym zaproszeniu prezydent Gdańska.

Rzecznik Komisji Krajowej Solidarności Marek Lewandowski poinformował, że związek odcina się od zaproszenia Dulkiewicz.

„W związku z rozpowszechnianiem przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz informacji o spotkaniu z papieżem Franciszkiem i zaproszeniem Jego Świętobliwości na rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych informujemy, że nie ma to żadnego związku z odbywającą się tego dnia audiencją prywatną papieża z Prezydium NSZZ „Solidarność” oraz z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem „Solidarności” – poinformował.

– „Zwracamy uwagę, że od zapraszania na urodziny NSZZ »Solidarność« jest NSZZ »Solidarność«” – dodał rzecznik.

źródło:
Zobacz więcej