RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: „Korytarzy życia” i jazda „na suwak” to dopiero początek zmian

Od piątku „korytarzy życia” i jazdy „na suwak” obowiązkowe (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)
Od piątku „korytarzy życia” i jazdy „na suwak” obowiązkowe (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

Jeszcze w tym roku czeka nas intensywna praca nad bezpieczeństwem na drogach; dostałem już gotowy projekt zawierający przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

„Korytarze życia” i jazda „na suwak”. Od dziś zmiana przepisów ruchu drogowego

Wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia tzw. „korytarzy życia” i jazdy „na suwak”.

zobacz więcej

W piątek wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia „korytarzy życia” i jazdy „na suwak”. Wprowadzenie obowiązku tworzenia "korytarzy życia" ma zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych.

Z kolei wprowadzenie obowiązku jazdy „na suwak”, ma zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku, jeden z nich się kończy.

Premier we wpisie na Facebooku zwrócił uwagę, że grudzień jest miesiącem, w którym wiele osób wyrusza w drogę na święta. Dlatego – jak dodał – dobrze się składa, że właśnie teraz jazda „na suwak” i „korytarz życia” wchodzą na stałe do kodeksu drogowego.

– Wiem, że oba rozwiązania są od dłuższego czasu dobrym zwyczajem wielu kierowców. Teraz stają się także dobrym prawem. Chciałbym, by w ten sposób kultura uprzejmości i solidarności na stałe zagościła na polskich drogach. Zróbmy wszystko, aby podróż minęła każdemu spokojnie i bezpiecznie. Zwłaszcza w tak szczególnym czasie jak święta – podkreślił szef rządu.


Premier: W grudniu ustawa o bezpieczeństwie na drogachPremier: Plan poprawy bezpieczeństwa na drogach będzie jednym z priorytetów rządu

„Czeka nas intensywna praca nad bezpieczeństwem na drogach”

Premier zaznaczył, że to dopiero początek zmian. – Przed nami ciąg dalszy. Jeszcze w tym roku czeka nas intensywna praca nad bezpieczeństwem na drogach. Dostałem już gotowy projekt zawierający przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych – poinformował premier.

Jak dodał, zmianie ulec musi nie tylko prawo, lecz także nasze własne przyzwyczajenia. – „Ale na razie zacznijmy od suwaka i korytarza życia:). Niech staną się naszym naturalnym odruchem. A my po prostu bądźmy dla siebie dobrzy - na Święta i na co dzień, jako piesi i jako kierowcy” – napisał Morawiecki.

Zgodnie z ustawą, w razie zwiększenia natężenia ruchu, utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni. Gdy pasów w jednym kierunku jest więcej, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo.

Nowe przepisy wprowadzają też rozwiązanie dotyczące kolejności przejazdu samochodów w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości poruszania się pojazdów, gdy kończy się przynajmniej jeden pas ruchu. Wtedy kierowcy mają kontynuować jazdę naprzemiennie wpuszczając przed siebie jeden pojazd.Dworczyk: Potrzebny szerszy program poprawy bezpieczeństwa na drogach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej