RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziś wspomnienie biskupa Mikołaja – człowieka o wrażliwym sercu

Święty Mikołaj był biskupem Miry, na terenie dzisiejszej Azji Mniejszej (fot. Shutterstock/ Adam Jan Figel)

Dziś mikołajki, czyli wspomnienie św. Mikołaja, biskupa Miry. – Człowiek, który przeszedł do historii jako ten, który miał wrażliwe serce, czynił dobrze i pomagał ludziom. Takim go zapamiętano i takim przeszedł do kultury zarówno Wschodu jak i Zachodu – podkreśla biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha.

„Satelita namierzył świętego”. Mikołaj wysypał prezenty nad Australią i ruszył dalej

Wigilia to pracowity dzień dla Mikołaja. Święty zapakował prezenty i ruszył w świat. Amerykańsko-kanadyjski program NORAD pozwala śledzić w...

zobacz więcej

Św. Mikołaj był biskupem Miry, w dzisiejszej Azji Mniejszej. Żył w IV wieku, był uczestnikiem pierwszego Soboru w Nicei.

Mikołaj rozdał swój majątek ubogim, stąd wziął się zwyczaj mikołajek, czyli wręczania prezentów i drobnych upominków, właśnie – 6 grudnia.

Według tradycji ludowych, św. Mikołaj jest patronem pasterzy i bydła. Dlatego 6 grudnia pasterze składali mu ofiary w postaci wieńców z lnu i konopi. Tego dnia prowadzono też na plebanię owce i baranki.

Zwyczaj odwiedzania domów przez św. Mikołaja znany był w niektórych regionach Polski już w XIX wieku. Odwiedzał domy z aniołkiem i rogatym diabłem, przepytywał dzieci z pacierza i pytał rodziców o zachowanie dzieci. Posłusznym wręczał łakocie, a nieposłusznym – rózgi.

źródło:
Zobacz więcej