RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Błaszczak o szczycie NATO w Londynie: Rezultat bardzo zadowalający 

„NATO to najpotężniejszy w historii sojusz” (fot. Steve Parsons - WPA Pool/Getty Images)

Rezultat szczytu NATO w Londynie jest bardzo zadowalający – ocenił minister obrony Mariusz Błaszczak. Odniósł się także do białorusko-rosyjskich rozmów na temat zacieśniania integracji, zaznaczając, że plany NATO uwzględniają związane z tym zagrożenia.

Zakończył się szczyt NATO. Turcja zgodziła się na plany obrony Polski

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na poparcie NATO-wskich planów obrony krajów bałtyckich i Polski – ujawniła w czasie spotkania...

zobacz więcej

Minister był pytany w radiowej Jedynce o ocenę szczytu NATO w Londynie, podczas którego państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego zgodziły się na aktualizację planu obrony Polski i krajów bałtyckich. Porozumienie zawarto, mimo że wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiadał, że zablokuje plan obrony NATO, jeżeli Turcja nie uzyska politycznego poparcia Sojuszu w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii.

– Rezultat jest rzeczywiście bardzo zadowalający. Turcja zaakceptowała przyjęcie planów odpowiedzi. To są plany, które są skonstruowane w ten sposób, że w sytuacji zagrożenia państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego realizują działania związane ze wsparciem państw, które są zagrożone – powiedział Błaszczak, podkreślając aktywność prezydenta Andrzeja Dudy, który w tej sprawie osobiście rozmawiał z prezydentem Turcji.

Minister ocenił też, że wcześniejsze krytyczne wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona pod adresem NATO okazały się niezwiązane z rzeczywistością.

– To był taki atak z przyczyn pewnie wewnętrznych, politycznych, francuskich na Sojusz Północnoatlantycki – ocenił Błaszczak. Podkreślił, że NATO jest „sprawdzonym forum zapewniającym bezpieczeństwo państwom Sojuszu Północnoatlantyckiego”. – NATO to najpotężniejszy w historii sojusz – dodał.

„Przywołano do szeregu Macrona i Erdogana”. Saryusz-Wolski komentuje szczyt NATO

– Niemcy potwierdziły swoją miłość do NATO, co ostatnio im się rzadko zdarzało. Pomysł na samowystarczalność europejską pana prezydenta Macrona w...

zobacz więcej

Minister stwierdził też, że aktualizacja planów obrony NATO wiąże się z koniecznością bycia gotowym w sytuacji kryzysowej.

– Chodzi o to, żeby wojska państw NATO były przygotowane do reakcji (...), żeby była przygotowana odpowiedź i to nie deklaratywna, ale realna, stąd konstrukcja systemu 4 x 30, a więc 30 jednostek wojsk lądowych, wojsk Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej gotowych do użycia najdłużej w ciągu 30 dni – powiedział Błaszczak.

Szef MON był też pytany o białorusko-rosyjskie rozmowy na temat zacieśnienia integracji, w tym o umowę, która zakłada połączenie straży granicznej Rosji i Białorusi.

– To rzeczywiście nie jest dobra informacja, ale my jesteśmy przygotowani, żeby była odpowiedź w sytuacji zagrożenia, żeby ta odpowiedź była realna. Stąd postanowienia szczytu, stąd plany właśnie przyjęte – odpowiedział, zapewniając, że plany NATO uwzględniają tego rodzaju zagrożenia.

Rozmowy w sprawie pakietu dokumentów o pogłębionej integracji mają przeprowadzić w piątek w Soczi premierzy Rosji i Białorusi. W weekend zaplanowane jest także spotkanie prezydentów Białorusi – Alaksandra Łukaszenki i Rosji – Władimira Putina.

Moskwa otwarcie naciska na „pogłębianie integracji” z Białorusią od grudnia 2018 r. i uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla tego kraju od realizacji zapisów umowy o powstaniu państwa związkowego z 1999 r., które przewidują m.in. utworzenie wspólnych instytucji państwowych.

źródło:

Zobacz więcej