RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biały Dom gotowy do świąt. Melania Trump włączyła lampki na choince

Tradycja zapalania lampek na choince przed Białym Domek liczy już blisko sto lat (fot. PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL)

Zgodnie z blisko stuletnią tradycją w Waszyngtonie rozbłysły lampki na choince przed Białym Domem. Włączyła je osobiście Pierwsza Dama Melania Trump. Towarzyszył jej prezydent Donald Trump, który w krótkiej przemowie złożył rodakom przedświąteczne życzenia.

Biały Dom przystrojony na święta. Melania Trump pokazała dekoracje

Melania Trump podzieliła się na Twitterze zdjęciami, na których zaprezentowała świąteczne dekoracje w Białym Domu. W tym roku ich motyw przewodni...

zobacz więcej

W okolicznościowej mowie przywódca USA oprócz życzeń podziękował też za służbę amerykańskiemu wojsku i strukturom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo kraju. – Na Boże Narodzenie pamiętamy odwieczną prawdę: każda osoba jest ukochanym dzieckiem Boga – zaznaczył.

Świąteczna instalacja w parku na południe od Białego Domu zaświeciła się po naciśnięciu przycisku przez Pierwszą Damę, co poprzedziło głośnie odliczanie prezydenta.

Tegoroczna choinka to ponad dziewięciometrowy świerk z Pensylwanii. Poprzednie drzewko – odnotowuje portal CBS News – zostało zniszczone na cztery dni przed zeszłorocznym Bożym Narodzeniem podczas próby wspięcia się na nie przez jednego z przechodniów.

Udekorowane 50 tys. światełkami drzewko jest centralnym elementem kompozycji złożonej dodatkowo z 56 udekorowanych choinek, które tworzą tzw. Ścieżkę Pokoju. Choinki reprezentują 50 stanów, pięciu amerykańskich terytoriów zależnych oraz stołeczny Dystrykt Kolumbii. Każde drzewko przybrane jest unikatowymi, ręcznie robionymi ornamentami.

Lampki będą włączane na choince codziennie o godz. 16.30, a wyłączane o godz. 22 od niedzieli do czwartku i o 23 w piątki i soboty. Na zlokalizowanej nieopodal drzewka scenie w niektóre grudniowe dni odbywać się będą krótkie publiczne koncerty.

Tradycja zapalania lampek na choince przed Białym Domek liczy już blisko sto lat. Pierwsza tego rodzaju uroczystość odbyła się w grudniu 1923 r. Prezydent Calvin Coolidge w obecności 30-tysięcznego tłumu nacisnął wówczas specjalny guzik, włączając ponad 2,5 tys. lampek w kolorze czerwonym, zielonym i białym znajdujących się na ponad 15-metrowej jodle.

źródło:

Zobacz więcej