RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kidawa-Błońska: Gdy zostanę prezydentem, usunę nielegalnie wybranych sędziów TK

Małgorzata Kidawa-Błońska zabrała głos na Twitterze (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Małgorzata Kidawa-Błońska zabrała głos na Twitterze (fot. PAP/Marcin Bielecki)

„Jako Prezydent doprowadzę do tego, że wszyscy nielegalnie wybrani sędziowie zostaną z TK usunięci” – zadeklarowała w czwartek na Twitterze wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka KO w prawyborach prezydenckich. Prezydent Duda przyjął ślubowanie od nowych sędziów TK; Kidawa-Błońska skomentowała ten fakt.

Prezes TK: Mój udział w posiedzeniu komisji jest niemożliwy

Zgodnie z Konstytucją Trybunał Konstytucyjny jest niezależny od innych władz; ustawodawca precyzyjnie określił, kiedy prezes TK informuje Senat o...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda przyjął w czwartek ślubowanie od nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny.

Wydarzenie to skomentowała na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska. „Prezydent Duda nie miał na tyle odwagi, by przeciwstawić się tym kandydaturom. Jak widać ważniejszy od przestrzegania Konstytucji jest strach przed prezesem Kaczyńskim” – napisała na Twitterze.

Sejm 21 listopada na sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybrał Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Stelinę. Nowi sędziowie zostali wybrani w miejsce Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara, których kadencje w Trybunale upłynęły 3 grudnia.

Troje wybranych przez Sejm sędziów zostało zgłoszonych przez klub PiS. Kandydatury wywołały krytykę przedstawicieli opozycji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wybrani przez Sejm sędziowie TK składają ślubowanie wobec prezydenta w terminie 30 dni od wyboru.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej