RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Określenie dziewczyny z kolczykiem w nosie

Antonimem „alternatywki” jest „konserwatywka” (fot. Shutterstock/Marben)
Antonimem „alternatywki” jest „konserwatywka” (fot. Shutterstock/Marben)

Zakończył się coroczny plebiscyt Wydawnictwa Naukowego PWN na popularne słowa wśród młodzieży. Pierwsze miejsce zajął rzeczownik „alternatywka”. Na podium znalazły się również słowa „jesieniara” i „eluwina”.

„Anaruk” z Grenlandii nigdy nie istniał. Zaskakujące informacje nt. książki Centkiewicza [WIDEO]

Zapewne wielu z nas czytało o przygodach dzielnego eskimoskiego chłopca, z którym rzekomo zaprzyjaźnił się Czesław Centkiewicz. Przez dekady była...

zobacz więcej

Jak wyjaśnia prof. Marek Łaziński z UW, językoznawca i jeden z członków kapituły plebiscytu, zwycięskie słowo to określenie dziewczyny o alternatywnych upodobaniach, która nie utożsamia się „z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego”. Bardziej obrazowo – tłumaczy Łaziński – jest to osoba, która „ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu”.

Antonimem „alternatywki” jest „konserwatywka”, zaś jej męskie odpowiedniki to: „alternatywek” i „alternator”.

Drugie miejsce zajęła „jesieniara”. Jest to – jak czytamy na stronie PWN – „dziewczyna lubiąca jesień, manifestująca sympatię dla tej pory roku, jesiennych ubiorów, nastrojów, napojów”.

Podium zamyka słowo „eluwina” – młodzieżowe powitanie, które przeszło „drogę od halo/elo, przez elówa”.

W tym roku w plebiscycie oddano ponad 41 tys. głosów. Wśród nich znalazły się trzy słowa, które były zgłaszane częściej niż zwycięskie, ale pominięto je, ponieważ nie spełniały warunków konkursu.

W jury plebiscytu zasiadali: Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego, Bartek Chaciński z tygodnika „Polityka”, Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Anna Ewa Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej