RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szwedzka prasa: NATO znalazło drogę naprzód

Sam przebieg spotkania jest w szwedzkiej prasie krytykowany (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Sam przebieg spotkania jest w szwedzkiej prasie krytykowany (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Gazeta „Svenska Dagbladet” pisze, że na jubileuszowym szczycie w Londynie „naciskane NATO znalazło drogę naprzód”. „Wszystko inne byłoby katastrofą dla sojuszu” – stwierdza komentator szwedzkiego dziennika.

Prezydent: Szczyt NATO sukcesem Sojuszu i zwycięstwem Polski

– Ten szczyt i jego rezultaty jest sukcesem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeśli chodzi o polskie sprawy w Sojuszu i bezpieczeństwo naszej części...

zobacz więcej

„Svenska Dagbladet” zauważa także milczenie prezydenta USA Donalda Trumpa, który zrezygnował z konferencji prasowej i wcześniej wrócił do kraju.

„Na poprzednich szczytach NATO ostatnie słowo należało do prezydenta USA. Tym razem na Twitterze Trump poinformował, że już wystarczająco dużo mówił w Londynie” – czytamy w komentarzu.

W podobnym tonie pisze gazeta „Dagens Nyheter”, która w korespondencji z Londynu docenia ustalenia szczytu. Dziennik krytykuje jednak przebieg samego spotkania.

„Szczyt NATO miał wyglądać harmonijnie, aby przykryć znane kontrowersje między USA, Francją oraz Turcją, a skończył się na wcześniejszym wyjeździe Trumpa oraz rzekomych żartach innych przywódców na jego temat” – podkreśla dziennik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej