RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ZUS jest gotowy do wypłat „trzynastek”

W tym roku wypłacono jednorazowe świadczenie w łącznej kwocie ponad 9 mln zł (fot. Shutterstock/Marcin Smolinsk)

Jeśli tylko pojawi się ustawa o wypłacie trzynastej emerytury, będziemy ją wdrażać; jesteśmy przygotowani – zadeklarowała rozmowie z „Super Expressem” prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

Ministerstwo rodziny: W przyszłym roku wzrośnie najniższa emerytura

Od 1 marca 2020 r., w związku z waloryzacją, minimalna emerytura wyniesie 1200 zł brutto – poinformował „Super Express” wiceminister rodziny, pracy...

zobacz więcej

Uścińska zapewniła, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra, czego dowodzą dane o wykonaniu planów finansowych i długoterminowe prognozy.

Zapytana, jakie przełożenie ma dobra kondycja FUS na sytuację emerytów i rencistów, odparła, że dzięki wysokim wpływom Fundusz nie zaciągnął zobowiązań w związku z wypłatą w maju dodatkowej emerytury.

– Natomiast w zeszłym roku nie wykorzystaliśmy całej zaplanowanej dotacji z budżetu państwa – wskazała.

Prezes ZUS wyjaśniła, że w budżecie pozostało wówczas 11 mld zł, które można było przeznaczyć na inne istotne społecznie wydatki.

– To historyczne wydarzenie – zauważyła.

Uścińska na pytanie, kiedy w 2020 r. zostanie wypłacona trzynasta emerytura oraz ile pieniędzy dostanie każdy emeryt, odpowiedziała, że ZUS czeka na ustawę w tej materii.

Premier: Polska powoli wychodzi z pułapki średniego rozwoju

zobacz więcej

– Jeżeli tylko się pojawi, będziemy ją wdrażać. Jesteśmy przygotowani – zadeklarowała.

Dopytywana o kwestię finansowania „trzynastek” w kolejnych latach, prezes ZUS powiedziała, że każda wypłata dodatkowych świadczeń jest konsultowana z ZUS, który może wcześniej przeprowadzić symulacje finansowe. Dzięki temu – wyjaśniła – Zakład może służyć rządowi radą w zakresie możliwości finansowych FUS.

– W tym roku wypłaciliśmy jednorazowe świadczenie w łącznej kwocie ponad 9 mln zł. W tym z FUS wydatkowano na ten cel 8,5 mld zł bez korzystania z dodatkowej dotacji z budżetu państwa, co pokazuje, jak dobre obecnie mamy wpływy – podkreśliła Uścińska.

źródło:
Zobacz więcej