RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nawalny ujawnia tajemnice ludzi Kremla. Tym razem – bankiera Putina

Nawalny podliczył, że prezes państwowego banku zainwestował w swoją kochankę około 12 mld rubli  (fot. Marina Lystseva\TASS via Getty Images, Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)
Nawalny podliczył, że prezes państwowego banku zainwestował w swoją kochankę około 12 mld rubli (fot. Marina Lystseva\TASS via Getty Images, Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)

Bankier Putina obdarzył kochankę milionami. Tajemnice kosztowanego romansu ujawnia opozycjonista prześladowany przez władze szef Fundacji Walki z Korupcją (FBK) Aleksiej Nawalny i podkreśla, że chodzi o gigantyczną skalę przekrętów w Rosji, które odsłoniła ta historia.

Nawalny chce lustracji Rosjan i referendum na Krymie

Aleksiej Nawalny wezwał do przeprowadzenia w Rosji lustracji. Lider rosyjskiej opozycji opowiedział się też za zorganizowaniem na Krymie kolejnego...

zobacz więcej

Andrey Kostin to 63-letni prezes zarządu państwowego rosyjskiego banku VTB. Nailya Asker-Zade ma 31 lat i jest dziennikarką i prowadzącą niezbyt popularnego programu w rządowej stacji Rossija 1.

Rosyjski urząd nadzorujący media i internet Roskomnadzor od kilku lat usuwa z sieci wszelkie informacje na temat relacji tych dwojga.

– Zakochany szef państwowego banku kradnie miliony, by obdarzać nimi swoją kochankę – mówi Nawalny w filmie, który w ciągu niespełna dwóch dni obejrzało ponad 3,6 mln internautów. Pokazał w nim dokumenty świadczące o tym, że kobieta jest właścicielką dwóch znajdujących się obok siebie mieszkań w jednym z moskiewskich apartamentowców, łącznie mają niemal 400 mkw. i są warte ponad 20 mln zł.

Jest też właścicielką willi na Rublowce (najbardziej prestiżowe osiedle na skraju Moskwy), a w 2018 r. kupiła tam 4 ha ziemi warte niemal 180 mln zł.

Nawalny ujawnił, że kobieta dysponuje samolotem Bombardier Global 6000 wartym 60 mln dolarów. Maszyna jest zarejestrowana na firmę z siedzibą w rajach podatkowych. Wcześniej należał do jednej z firm banku VTB. Natomiast zdjęcia, które publikuje w sieci dziennikarka zdradzają, że korzysta też z jachtu wartego 62 mln dolarów.

Nawalny podliczył, że prezes państwowego banku zainwestował w swoją kochankę około 12 mld rubli (równowartość 750 mln zł).

Artykuł kończy się niezbyt optymistyczną konkluzją. – Nawalny zdemaskował wielu skorumpowanych urzędników i biznesmenów. Żaden nie poniósł konsekwencji prawnych – powiedział „Rzeczpospolitej” Ilia Szumanow, wiceszef rosyjskiej filii Transparency International.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej