RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polska tytoniową potęgą

Polski tytoń jest ceniony za jakość (fot. Wiki 3.0/Ellie Van Houtte)
Polski tytoń jest ceniony za jakość (fot. Wiki 3.0/Ellie Van Houtte)

Polska jest 3. w świecie i 2. w Europie eksporterem wyrobów branży tytoniowej. Należymy też do największych producentów tytoniu w Unii Europejskiej – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. W 2019 r. wartość eksportu z Polski produktów tego sektora przekroczy 4,1 mld euro, a importu – 1 mld euro.

Rośnie polski eksport rolny. Minister podał liczby

Wszystko wskazuje, że w tym roku wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych będzie większa niż w 2018 r., gdy wyniosła 30 mld euro -...

zobacz więcej

Jak zaznaczyli analitycy PIE, w ostatniej dekadzie eksport polskiej branży tytoniowej znacząco wzrósł. Między latami 2009 i 2018 jego wartość w euro zwiększyła się o 218,7 proc. – wskazano w „Tygodniku Gospodarczym PIE”.

Eksperci zwrócili uwagę, że nasz kraj jest obecnie 3. w świecie i 2. w Europie eksporterem wyrobów tej branży. Należymy również do grona największych producentów tytoniu w UE, obok Włoch, Bułgarii, Grecji i Hiszpanii.

Według danych International Trade Center, na które powołuje się PIE, w 2018 r. klienci zagraniczni kupili w Polsce wyroby branży tytoniowej za około 3,4 mld euro – było to o 13 proc. więcej niż rok wcześniej i stanowiło 8,7 proc. wartości ich światowego eksportu. Większy udział osiągnęły jedynie kraje sytuujące się na pierwszych dwóch pozycjach światowej listy eksporterów, tj. Zjednoczone Emiraty Arabskie (9,9 proc.) oraz Niemcy (9,1 proc.).

Papierosy dominują

W strukturze polskiego eksportu wyrobów tytoniowych dominujące znaczenie, z udziałem 97,7 proc., mają papierosy (2,9 mld euro; 85,4 proc.) oraz tytoń przetworzony (413,3 mln euro; 12,3 proc.).

Będą problemy z kupnem papierosów? „Zostały trzy tygodnie”

Jeśli do 20 maja br. sprzedawcy tytoniu nie zdążą zarejestrować się w systemie PWPW, to zostaną wykluczeni z handlu wyrobami tytoniowymi – podała...

zobacz więcej

Pozostałe 2,3 proc. wartości eksportu branży tytoniowej – około 79 mln euro – stanowił tytoń nieprzetworzony polskiej produkcji, ceniony przez nabywców za jego wysoką jakość.

Głównymi odbiorcami wyrobów tytoniowych „made in Poland” były w 2018 r. państwa Unii Europejskiej. Najwięcej zakupili Niemcy (754,5 mln euro), Holendrzy (452 mln euro), Włosi (361,5 mln euro), Brytyjczycy (243,7 mln euro), Belgowie (225,2 mln euro), Hiszpanie (164,2 mln euro) i Czesi (154 mln euro). Tytoń i wyroby tytoniowe z Polski eksportowane były też na rynki pozaeuropejskie, w tym m.in. do Algierii, Australii, ZEA, Izraela, Kanady, Libanu, Kuwejtu, Jordanii, Egiptu, Singapuru, Tunezji i Meksyku.

W 2019 r. wartość eksportu wyrobów tytoniowych z Polski wzrośnie do ponad 4,1 mld euro, a import przekroczy 1 mld euro – oszacował PIE, powołując się na prognozy Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego. Zdaniem PIE, wycofanie z produkcji i handlu papierosów mentolowych, których jesteśmy znaczącym producentem (od 2020 r. papierosy aromatyzowane będą zakazane w całej UE) prawdopodobnie wpłynie negatywnie na eksport polskiej branży tytoniowej.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej