RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Dawcy kosztów”. CBŚP rozbiło gang wystawiający fikcyjne faktury warte miliony

Przestępcy kontrolowali ponad 200 firm wykorzystywanych do sprzedawania kosztów (fot. Pexels)
Przestępcy kontrolowali ponad 200 firm wykorzystywanych do sprzedawania kosztów (fot. Pexels)

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby związane z tzw. gangiem dawców kosztów, który oferował fikcyjne faktury dla przedsiębiorców chcących obniżyć wysokość podatku. Z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy wynika, że na działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 13 mln zł. Przestępcy kontrolowali ponad 200 firm wykorzystywanych do sprzedawania kosztów.

Adrian A. pomógł kompanom zarobić ponad 100 mln zł. Gang oszustów podatkowych wystawił 5 tys. faktur na ponad 850 mln zł

Ponad 100 mln zł zarobił jeden z gangów, dzięki dwóm firmom kontrolowanym przez Adriana A. Spółki te wystawiły ponad 2600 fikcyjnych faktur, które...

zobacz więcej

Według szacunków polskich służb, głównie CBA, CBŚP, ABW i KAS, w Polsce działa nawet kilkadziesiąt grup przestępczych zajmujących się „sprzedażą kosztów”, czyli wystawianiem fikcyjnych faktur VAT. Klientami oszustów są najczęściej małe i średnie firmy, ale coraz częściej z ich usług korzystają większe przedsiębiorstwa.

Firmy korzystają z takich usług, aby zapłacić jak najmniejszy podatek. Za „koszty” trzeba zapłacić najczęściej około 5 proc. kwoty z faktury przy poważniejszych zamówieniach. W internecie nie brak ogłoszeń z ofertami typu „sprzedaż kosztów”, „dam koszty” czy „niższy podatek”.

Tak funkcjonowała grupa działająca na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, głównie w Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu. Do oszustwa wykorzystywano ponad 200 firm, kontrolowanych przez oszustów. Jedyną rolą tych „biznesów” była sprzedaż kosztów i późniejsze maskowanie przekrętów.

– Faktury opiewały na znaczne sumy. Dotyczyły rzekomego obrotu towaru np. materiałami budowlanymi czy złomem oraz usługami reklamowymi, doradczymi czy transportowymi. W ten sposób korzystające z usług grupy firmy mogły zaniżać wysokość podatku, który powinni zapłacić fiskusowi – mówią śledczy.

Wielkie liczenie

Wiadomo, że gang działał co najmniej od stycznia 2017 r. do kwietnia 2019 r. Do tej pory śledczy doliczyli się kilku tysięcy fałszywych faktur. Za sprawą działalności tych konkretnych „dawców kosztów” Skarb Państwa stracił co najmniej 13 mln zł. Prokuratura nie kryje jednak, że suma strat może być jeszcze większa.

Wielka obława na „vatsterów”. Rozkręcali wielomilionowe karuzele

Fikcyjne faktury na kwotę ponad 76 mln zł wystawiły dwa gangi rozbite w ostatnich dniach przez CBŚP, KAS i prokuraturę. Łącznie zatrzymano 30 osób,...

zobacz więcej

Na trop „dawców” wpadli funkcjonariusze toruńskiego CBŚP i Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, wspomagani przez analizy JPK (Jednolity Plik Kontrolny) oraz STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej). Te cyfrowe narzędzia ułatwiają szybszą walkę z oszustami podatkowymi i wyłudzaniem VAT.

Trzech zatrzymanych członków gangu jest podejrzanych m.in. o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości i fałszowanie faktur VAT.

To ostatnie przestępstwo to tzw. zbrodnia vatowską. W skrajnych przypadkach, gdy sprawa dotyczy bardzo wysokich sum na fałszywych fakturach, za przestępstwo to grozi od pięciu lat do nawet 25 lat więzienia. Jedna osoba została aresztowana.

Podejrzani byli związani z bydgoskim oddziałem jednej z „manufaktur kosztów”. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, stworzyli system fikcyjnego dokumentowania nabyć złomu pochodzącego od osób nie będących czynnymi podatnikami podatku VAT oraz z niewiadomych źródeł, jego zaksięgowania i rozliczenia poprzez stworzenie fikcyjnej dokumentacji potwierdzającej rzekome dostawy i odbiór pieniędzy.

Łącznie osoby te wprowadziły do obrotu fikcyjne faktury o łącznej wartości brutto ponad 7,8 mln zł narażając na uszczuplenie podatek VAT w kwocie niemal 1,5 mln zł.

Jak dotąd w śledztwie tym zarzuty usłyszały 23 osoby. Podczas ponad stu przeszukań zabezpieczono tysiące dokumentów oraz komputery i nośniki pamięci. Na wniosek prokuratora zabezpieczono majątki oszustów na sumę ponad 3 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej