RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykański niszczyciel przechwycił irańską broń i części rakiet

Załoga okrętu wojennego USA zatrzymała załogę frachtowca (fot. US Navy)

Załoga amerykańskiego niszczyciela podczas kontroli frachtowca na Morzu Arabskim przejęła znajdująca się na tym statku irańską broń i części rakiet – poinformował Departament Obrony USA.

Chamenei: Iran nigdy nie będzie rozmawiał z USA

Najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei oświadczył we wtorek, że jego kraj nigdy nie będzie prowadził rozmów ze...

zobacz więcej

Rzecznik Pentagonu powiedział, że „bezpaństwowy” statek został zatrzymany do kontroli 25 listopada na wodach międzynarodowych. Załoga okrętu wojennego USA znalazła w ładowniach frachtowca irańską broń i „zaawansowane elementy rakietowe”. Członkowie załogi frachtowca zostali przekazani jemeńskiej straży przybrzeżnej.

Jeden z amerykańskich urzędników powiedział, że według wstępnych informacji broń ta mogła być przeznaczona dla szyickich rebeliantów z jemeńskiego ruchu Huti, wspieranych przez Iran.

Według ekspertów ONZ mimo embarga Iran dostarcza broń rebeliantom. Władze w Teheranie zdecydowanie jednak temu zaprzeczają.

Wojna w Jemenie trwa od 2015 r.; po stronie prezydenta Abda Rabu Mansura al-Hadiego, którego rebelianci zmusili do schronienia się w Rijadzie, stanęła koalicja sunnickich państw Zatoki Perskiej pod wodzą Arabii Saudyjskiej.

W wojnie domowej w Jemenie śmierć poniosły już dziesiątki tysięcy ludzi, a 3,3 mln musiało opuścić swoje domy.

Najbiedniejszy kraj Półwyspu Arabskiego został zepchnięty na skraj głodu. 24 mln Jemeńczyków potrzebuje pomocy humanitarnej.

źródło:

Zobacz więcej