RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

RB ONZ: Piractwo morskie zagraża pokojowi i stabilności

Piraci grasują głównie u wybrzeży Somalii (fot. arch.PAP/EPA/BADRI MEDIA)

Rada Bezpieczeństwa ONZ debatowała na temat problemu piractwa morskiego. Przyjęto rezolucję przedłużającą mandat państw i organizacji regionalnych współpracujących z Somalią w walce z procederem, który – jak podkreślono – stanowi zagrożenie dla pokoju i stabilności.

Piraci znowu atakują. Porwania w Zatoce Gwinejskiej

Dziewięciu Filipińczyków porwali piraci, którzy w Zatoce Gwinejskiej, na wodach należących do Beninu, zaatakowali statek Bonita płynący pod banderą...

zobacz więcej

W rezolucji wskazano, że dzięki wysiłkom podejmowanym zarówno przez rządy poszczególnych państw, jak i organizacje współpracy regionalnej udało się częściowo ograniczyć proceder piractwa u wybrzeży Somalii. Działania te koordynuje grupa kontaktowa ONZ ds. zwalczania piractwa. Zjawisko to wciąż jednak zagraża pokojowi i stabilności w regionie, przede wszystkim – w samej Somalii.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa przedłużyli o rok mandat upoważniający podmioty zaangażowane w zwalczanie piractwa u wybrzeży Somalii do kontynuacji działań. Projekt rezolucji został przygotowany przez misję USA przy ONZ. Powiela on główne założenia poprzednich rezolucji w sprawie piractwa.

Rezolucja została przyjęta po zapoznaniu się 8 listopada przez członków RB z raportem sekretarza generalnego ONZ, w którym zostały omówione ostatnie przypadki napadów pirackich w Zatoce Adeńskiej i na oceanie Indyjskim.

Próby przejęcia

Od 1 października 2018 r. doszło do dwóch prób przejęcia statków przez piratów – zaznaczono w raporcie. Oba udało się udaremnić dzięki zdecydowanej postawie uzbrojonej załogi. 16 października 2018 r. miała miejsce próba przejęcia masowca; załoga ostrzelała napastników, którzy się wycofali. Doszło do tego 340 mil morskich na wschód od Mogadiszu.

Tysiące euro odszkodowań dla… somalijskich piratów. Byli trzymani dłużej niż 48 godzin

Od 7 do 9 tysięcy euro ma otrzymać dziewięciu somalijskich piratów, którzy według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka byli nielegalnie...

zobacz więcej

21 kwietnia 2019 r. nastąpił z kolei atak na dwa statki rybackie, które odpowiedziały ogniem na akcję piratów. Incydent zdarzył się 280 mil morskich od środkowego wybrzeża Somalii.

W ocenie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa to, że ataki się nie powiodły, dowodzi skuteczności środków obrony stosowanych przez Somalię wspieraną przez społeczność międzynarodową, w tym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

W wystąpieniach po przyjęciu rezolucji zastanawiano się nad dalszymi działaniami w sferze zwalczania piractwa. Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia podkreślił, że ponieważ zagrożenie piractwem nie ustaje, na państwach wchodzących w skład RB „ciąży obowiązek zajęcia się problemem piractwa w bardziej skoordynowany sposób”.

Zastępca ambasadora Somalii przy ONZ Mohamed Rabi Yusuf podziękował Radzie Bezpieczeństwa za wsparcie w zwalczaniu piractwa i rozboju. Zdaniem dyplomaty nieuregulowane prawnie, a czasami wręcz nielegalne połowy w strefie ekonomicznej Somalii powodują ogromne straty, co może prowadzić do destabilizacji na obszarach przybrzeżnych tego kraju. Wezwał też do wzmożenia wysiłków przeciwdziałających nielegalnym połowom.

źródło:

Zobacz więcej