RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izraelska armia fałszowała dane na temat ultraortodoksyjnych poborowych

Siły zbrojne Izraela od lat borykają się ze spadkiem liczby poborowych (fot. ABED AL HASHLAMOUN)

Izraelska armia od lat zawyżała liczbę ultraortodoksyjnych poborowych – ujawniło izraelskie radio publiczne. Wskazano, że fałszerstwo miało uciszyć tych, którzy krytykują siły zbrojne, za to, że nie są w stanie skłonić młodych ludzi z tych środowisk do pełnienia służby wojskowej.

Pokój się oddala. Znów wzajemny ostrzał na linii Strefa Gazy-Izrael

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło naloty na kilka obiektów Hamasu w Strefie Gazy. Wskazano, że była to odpowiedź na wystrzelenie z palestyńskiego...

zobacz więcej

Z raportu wynika, że armia fałszowała dane na temat rekrutów w latach 2013-18. Ujawniono, że liczba poborowych była zawyżana dwukrotnie lub nawet trzykrotnie – np. w 2017 r. armia zgłosiła 3070 żołnierzy ultraortodoksyjnych, podczas gdy w rzeczywistości do wojska wstąpiło ich zaledwie 1,3 tys.

Raport radia Kan przywołuje wypowiedzi wojskowych, którzy byli zmuszani do „zaokrąglania” liczb w raportach. Przedstawiciele armii zaprzeczają tym informacjom i odrzucają oskarżenia o celowe zawyżanie statystyk. Przyznają, że w raportach mogły wystąpić błędy spowodowane niewłaściwymi kryteriami.

W Izraelu z zasadniczej służby wojskowej – trwającej trzy lata w przypadku mężczyzn i dwa lata w przypadku kobiet – zwolnieni są Palestyńczycy oraz Żydzi ultraortodoksyjni. Jest to powodem narastającego rozłamu w społeczeństwie, ponieważ świecka większość postrzega ultraortodoksyjnych Żydów jako mniejszość cieszącą się licznymi ulgami, ale uchylającą się od obowiązków obywatelskich.

Siły zbrojne Izraela od lat borykają się ze spadkiem liczby poborowych. Wynika to ze stale zmniejszającej się imigracji do Izraela i przede wszystkim z wysokiej dzietności w rodzinach ultraortodoksyjnych.

źródło:

Zobacz więcej