Ładunek wybuchowy w ośrodku dla migrantów. Hiszpania zmaga się z atakami

Policja podejrzewa, że ładunek mógł być zemstą na imigrantach (fot. Wiki 3.0/Frank Vincentz)

Hiszpańska policja rozbroiła ładunek wybuchowy pozostawiony w jednym z ośrodków dla migrantów na terenie aglomeracji Madrytu. To kolejny w ostatnich miesiącach atak na placówkę dla nieletnich przybyszów z Afryki.

Madryt: Ponad 500 nieletnich z imigrantów zatrzymanych za kradzieże

Od czerwca do października na terenie aglomeracji Madrytu zatrzymano ponad 500 młodocianych obywateli państw Afryki Północnej, w większości...

zobacz więcej

Według hiszpańskich mediów specjalna jednostka policji usunęła z terenu ośrodka torbę, w której znajdował się ładunek wybuchowy, najprawdopodobniej ręczny granat. Nie ujawniono, czy można go było zdetonować na odległość.

Hiszpański oddział Amnesty International wezwał w środę wieczorem „do otwarcia pilnego śledztwa w związku z napaścią na ośrodek” i zaapelował o zwalczanie nienawiści wobec nieletnich mieszkańców centrum. Z kolei szef MSW Fernando Grande-Marlaska ocenił, że środowe zdarzenie jest pochodną „mowy nienawiści i ksenofobii”.

Jedną z hipotez dotyczących motywu, jakim kierował się napastnik, jest chęć zemsty na którymś z mieszkańców ośrodka, zamieszkanego przede wszystkim przez młodych ludzi z Maroka i Algierii. Istnieje domniemanie, iż próba detonacji mogła być próbą rewanżu za wykroczenie lub przestępstwo.

Z danych policji wynika, że od czerwca do października na terenie aglomeracji Madrytu zatrzymano ponad pół tysiąca młodocianych obywateli państw Afryki Północnej. Głównym zarzutem wobec nich był udział w kradzieżach.

Innym regionem Hiszpanii dotkniętym nasilającą się przestępczością ze strony nieletnich przybyszów z Afryki Północnej jest Katalonia. Najczęściej dopuszczają się oni tam kradzieży oraz rozbojów.

W 2019 roku, także w Katalonii, doszło do kilku ataków lokalnych społeczności na ośrodki dla młodych migrantów z Afryki Północnej. W lipcu zamaskowana grupa wdarła się do takiej placówki w miejscowości El Masnou i pobiła jej mieszkańców i pracowników. Atak, według policji, był zemstą za próbę gwałtu na jednej z mieszkanek regionu.

źródło:

Zobacz więcej