„Sprawa Parowicza pokazuje istotę choroby wymiaru sprawiedliwości”

– 20 lat walczę, bo mi też wyceniono dom na 30 tys. Nikt tego nie widzi. Wszyscy piszemy pisma do różnych instancji i wszyscy odpisują identycznie: wszystko jest zgodnie z procedurami, z prawem – mówił w TVP Info Łukasz Gojke, członek działającej przy Kancelarii Premiera Rady Działalności Pożytku Publicznego. – Żeby Polska była państwem prawa, tacy sędziowie jak Paweł Juszczyszyn nie mogą być twarzą odnowy moralnej sądownictwa, bo są jej zaprzeczeniem – dodawał Adam Socha, dziennikarz portalu Debata Olsztyńska, zajmujący się sprawą Juszczyszyna.

Decyzja sędziego Juszczyszyna zrujnowała rolnika. Krewna opowiada o dramacie i śmierci

Pan Zbigniew Parowicz, właściciel gospodarstwa rolnego, którego do ruiny doprowadziła m.in. decyzja sędziego Pawła Juszczyszyna, w ostatnich latach...

zobacz więcej

– Sprawa Zbigniewa Parowicza i sędziego Pawła Juszczyszyna pokazuje istotę tego, na czym polega choroba, w której tkwi wymiar niesprawiedliwości. (…) gdy wychodzi na jaw pomyłka sędziowska, to korporacja sędziowska staje murem nie za ofiarą pomyłki, ale za kolegą, sędzią. To jest odruch Pawłowa – mówił Socha.

Sprawę skomentował również Gojke, osadzając ją w szerszym kontekście.

– Sprawa skończyła się tragicznie dla pana Zbyszka, ale podobne sprawy mają podobnie tragiczny koniec. (…) Mamy na liczniku 20 lat, niedługo będzie przysłowiowe „oczko”, tego „oczka” nikt nie przeżył. Przypomnijmy sprawę p. Krystyny Chojnackiej z Kartuz. Ona sobie odebrała życie, bo już nie wytrzymywała tej buty i arogancji. Podejrzewam, że wielu ludzi w ciszy umiera, a my nawet o tym nie wiemy. Ci ludzie nie mają już siły zwrócić się do sądu, bo po co mieliby to zrobić? Żeby być obrażanymi? – mówił.

– 20 lat walczę, bo mi też wyceniono dom na 30 tys. Nikt tego nie widzi. Wszyscy piszemy pisma do różnych instancji i wszyscy odpisują identycznie. „Wszystko jest zgodnie z procedurami, wszystko jest zgodnie z prawem”. I teraz mam pytanie, czy faktycznie te procedury i prawo są złe, czy ludzie, którzy ferują nam to prawo, są źli? – dodał.

Jak powiedział, „my jako suweren dla sędziów robimy dużo. Płacimy podatki, oni mają z tego bardzo wysokie wynagrodzenia. A co my mamy w zamian? Nawet przyzwoitości w sądzie nie”. – Bije w oczy arogancja i bezkarność. Tak się do tego przyzwyczaili, że mają nas za nic – kontynuował Gojke.

– Listy poparcia dla członków KRS trzeba opublikować bo taki jest wyrok NSA, a Polska jest państwem prawa. Ale żeby Polska była państwem prawa, tacy sędziowie jak Paweł Juszczyszyn nie mogą być twarzą odnowy moralnej sądownictwa, bo są jej zaprzeczeniem – powiedział Socha.

Jak dodał, „korporacja sędziowska, zamiast ukarać sędziego, zrobiła wszystko, by nie spadł mu włos z głowy”.

źródło:
Zobacz więcej