Dwa bataliony, dwie eskadry F-16, dwa okręty – polski wkład w inicjatywę gotowości NATO

Polska będzie państwem ramowym jednej z sześciu brygad inicjatywy gotowości NATO (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)

– Dwa bataliony sił lądowych, dwie eskadry F-16 i dwa okręty zadeklarowała na szczycie NATO Polska jako wkład do sił wydzielanych w ramach inicjatywy gotowości. Polska będzie też państwem ramowym jednej z sześciu brygad, w których skład wejdą bataliony – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

Zakończył się szczyt NATO. Turcja zgodziła się na plany obrony Polski

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na poparcie NATO-wskich planów obrony krajów bałtyckich i Polski – ujawniła w czasie spotkania...

zobacz więcej

– Potwierdziliśmy decyzje, które zapadły w zeszłym roku w sprawie inicjatywy gotowości. Należymy obok Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii do grona sześciu państw, które zadeklarowały gotowość pełnienia funkcji państw ramowych dla brygad lądowych – powiedział Soloch po zakończeniu spotkania przywódców państw i rządów krajów NATO.

– Jako państwo ramowe zapewniamy dowództwo brygady, wnosimy do niej także dwa bataliony: batalion zmechanizowany i batalion czołgów – uściślił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jak dodał, że Czechy i Słowacja zgłosiły swoje bataliony do brygady, która ma być dowodzona przez Polskę.

– Zadeklarowaliśmy także dwie eskadry lotnicze w gotowości bojowej, dwa okręty zwalczania min, ponadto dodatkowe elementy – wyjaśnił Soloch.

Na konferencji po zakończeniu szczytu NATO Prezydent Andrzej Duda powiedział, że „wypełniono treścią” postanowienia zeszłorocznego szczytu NATO dotyczące stanu podwyższonej gotowości w Sojuszu także w naszej części Europy.

Dodał, że Polska włącza się do tej inicjatywy i że „6. Brygada Powietrznodesantowa będzie taką jednostką zobowiązaną do zachowania podwyższonej gotowości, a także polskie dwie eskadry lotnicze, dwie eskadry myśliwskie, które będą czuwały nad bezpieczeństwem naszym i będą czuwały nad bezpieczeństwem Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części”.

Obok generacji sił w dyskusji pojawiła się także kwestia gotowości do przyjęcia sojuszniczego wsparcia.

„Pokazaliśmy, że NATO żyje”. Duda na lunchu zorganizowanym przez Trumpa

– Panie prezydencie, bardzo dziękuję za zaproszenie. Cieszymy się, że jesteśmy w grupie krajów, które czują odpowiedzialność nie tylko za nasze...

zobacz więcej

– Chodzi przede wszystkim o kwestie związane z infrastrukturą, transportem lotniczym i drogą lądową, dostawami i zapasami paliw. Poszukiwanie odpowiednich rozwiązań będzie jednym z punktów przyszłorocznego ćwiczenia Defender, największego od czasów zimnej wojny przerzutu wojsk amerykańskich do Europy – mówił Soloch.

Amerykanie, także w Polsce, będą ćwiczyć procedury, sprawdzą też kwestie związane z infrastrukturą niezbędną do przyjmowania znacznych sił sojuszniczych – informował szef BBN.

Inicjatywa gotowości, znana także pod nazwą 4x30, zakłada wydzielenie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów gotowych do działania w ciągu maksymalnie 30 dni.

Mają to być siły wkraczające do akcji w drugiej kolejności po własnych wojskach państw sojuszniczych, wielonarodowych jednostkach takich jak batalionowe grupy bojowe rozlokowane na wschodniej flance w ramach programów eFP i tFP oraz wojskach VJTF - szpicy NATO, która ma być gotowa do działania w ciągu tygodnia. Inicjatywę 4x30 zatwierdził szczyt Sojuszu w Brukseli w 2018 r.

źródło:

Zobacz więcej