Europejska Agencja Leków zaleca, by chorzy przyjmowali leki na cukrzycę

Według danych resortu zdrowia, w Polsce leczonych na cukrzyce jest 2,3 mln pacjentów (fot. Shuttertsock/Orawan Pattarawimonchai)

Ryzyko odstawienia leków na cukrzycę znacznie przewyższa wszelkie ewentualne skutki, jakie wiążą się z występowaniem w niektórych lekach z metforminą niewielkiej ilości NDMA – podała Europejska Agencja Leków.

Substancja wykryta w leku na cukrzycę to uboczny produkt syntezy, a nie zanieczyszczenie

Należy mówić nie o zanieczyszczeniu leku na cukrzycę, ale rozpoznaniu w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy –...

zobacz więcej

Metformina jest jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych leków, które od lat 50. stosuje się w leczeniu cukrzycy. Według danych resortu zdrowia w Polsce leczonych nią jest 2,3 mln pacjentów. Ich zaniepokojenie wywołały doniesienia medialne, że lek jest zanieczyszczony silnie trującym związkiem nitrozoaminy (NDMA).

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela przekazała, że w niektórych lekach na cukrzycę z metforminą faktycznie wykryto NDMA.

– Firmy zostały poproszone o zbadanie i przetestowanie leków metforminowych w UE pod kątem NDMA oraz o przekazanie wyników – poinformowała Loonela.

Jak podkreśliła, choć ryzyko związane z NDMA było dotąd bardzo małe, należy unikać tej substancji w lekach. Dlatego, jeśli zostanie stwierdzone, że ilość NDMA przekracza określony poziom, organy regulacyjne podejmą odpowiednie działania.

Na razie, według Europejskiej Agencji Leków (EAL), poziom NDMA zaobserwowany w niektórych lekach z metforminą jest niski, dlatego pacjenci mają kontynuować przyjmowanie swoich leków, aby kontrolować cukrzycę.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone. Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia

Zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w...

zobacz więcej

Przerwanie leczenia może narazić pacjentów na poważne i długotrwałe problemy zdrowotne. EAL podkreśliła, że powikłania związane z niekontrolowaną cukrzycą obejmują choroby serca, uszkodzenie nerek, problemy z oczami i uszkodzenia stopy, które mogą prowadzić nawet do amputacji.

W zeszłym roku NDMA i inne zanieczyszczenia tej samej klasy (nitrozoaminy) odkryto w lekach na nadciśnienie tętnicze - sartanach. We wrześniu wezwano firmy medyczne do podjęcia kroków gwarantujących, że nitrozoamina nie znajdzie się w lekach dla ludzi, w tym w metforminie. Przedsiębiorstwa miały niezwłocznie zgłaszać wszelkie zanieczyszczenia w lekach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że nie ma informacji, które wskazywałyby na konieczność wycofania z rynku metforminy ani rekomendowania pacjentom, aby przestali przyjmować lek.

źródło:

Zobacz więcej