Podsumowano działania edukacyjne w ramach Roku Anny Walentynowicz

W Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku odbyła się konferencja podsumowująca działania edukacyjne, podjęte w ramach Roku Anny Walentynowicz (fot. PAP/Adam Warżawa)

Dzięki nam Anna Walentynowicz jest znana w całej Europie - powiedział dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. Mirosław Golon. Podsumował w ten sposób działania edukacyjne podjęte w związku z 90. rocznicą urodzin bohaterki Solidarności.

Archiwalne wideo z urodzin Anny Walentynowicz dostępne po 10 latach

Nagranie z 80. urodzin Anny Walentynowicz przeleżało w Archiwum Kancelarii Prezydenta aż 10 lat. Do niepublikowanego wcześniej materiału dotarli...

zobacz więcej

W Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku odbyła się konferencja podsumowująca działania edukacyjne, podjęte w ramach Roku Anny Walentynowicz, który został ustanowiony przez Sejm w lipcu 2018 r.

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem legendy Solidarności przy Alei Grunwaldzkiej oraz na jej rodzinnym grobie na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Delegacji IPN towarzyszyli przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność”.

– Myślę, że dobrze wykorzystaliśmy ten rok. Udało nam się w tym czasie rozpowszechnić wiedzę na temat wielkiej bohaterki i działaczki społecznego ruchu oporu wobec władzy komunistycznej. Dotarliśmy do opinii publicznej, do uczniów, do młodzieży. Anna Walentynowicz jest jedną z osób, której zawdzięczamy to, że Polska jest dzisiaj krajem wolnym, suwerennym, a prawa pracownicze są tutaj przestrzegane – mówił prof. Mirosław Golon.

Przedstawiciele gdańskiego oddziału IPN organizowali wystawy, prelekcje, pokazy filmów i spotkania wspomnieniowe. Poczta Polska wydała znaczek z portretem Walentynowicz. W 2018 r. przetłumaczono na język angielski dwie publikacje jej poświęcone.

W ramach działalności centrum edukacyjnego „Przystanek Historia” w Londynie odbyło się spotkanie z Polonią. Przeprowadzono również warsztaty dla młodzieży z Polskiej Szkoły Sobotniej w Gravesend.

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki z wizerunkiem Anny Walentynowicz

Anna Walentynowicz była wierna ideałom Sierpnia – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek w Gdańsku w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej,...

zobacz więcej

W przededniu 10. rocznicy śmierci działaczki w Sali BHP Stoczni Gdańskiej zainaugurowano cykl spotkań „Anna Walentynowicz we wspomnieniach i badaniach historycznych”.

11 kwietnia w Grudziądzu, gdzie od października 1982 r. do 30 marca 1983 r. Walentynowicz była więziona za swoją działalność, zaprezentowano wystawę Arkadiusza Kazańskiego „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010”. Ekspozycja pokazywana była w różnych miejscach Polski, m. in. przed parafią pw. Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu, do której należała Walentynowicz, w Stoczni Cesarskiej - jej dawnym miejscu pracy, na parkanie ministerstwa sprawiedliwości.

– Często instytucje zwracały się do nas o przesłanie plików produkcyjnych wystawy. Był to chociażby Instytut Polski w Bratysławie, gdzie została przetłumaczona na język słowacki. Wystawa trafiła również do Nowego Jorku, do Seattle i nadal jeździ po całym świecie – powiedział naczelnik oddziałowego biura edukacji narodowej IPN w Gdańsku Krzysztof Drażba.

W Gołdapi, kolejnym miejscu związanym z represjami stosowanymi wobec działaczki, powstała aleja pamięci i tablica poświęcona współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych. Dyrektor gdańskiego oddziału IPN wygłosił tam wykład o jej życiu i wkładzie w walkę o wolną i sprawiedliwą Polskę.

Cenckiewicz: Walentynowicz to iskra, która zapaliła ogień

Anna Walentynowicz była iskrą, która zapaliła ogień wysadzający komunistów w powietrze – mówił na spotkaniu w Łodzi historyk Sławomir Cenckiewicz,...

zobacz więcej

17 grudnia w bydgoskiej dzielnicy Fordon odbędzie się prelekcja i zaprezentowana zostanie wystawa. Będzie to ostatnie wydarzenie w ramach obchodów 90. rocznicy urodzin bohaterki Solidarności.

Krzysztof Drażba zapytany o bilans podjętych działań edukacyjnych odpowiedział, że „osiągnięte zostało minimum, ale zawsze możemy zrobić więcej”. Historycy planują w kolejnych latach zbadanie wątków biograficznych związanych z dzieciństwem Walentynowicz, która urodziła się na Wołyniu. Przypomniał, że kresowe korzenie tkwiły głęboko w jej świadomości, dlatego starała się pamiętać i dbać o ekspatriantów na Wschodzie.

Choć Rok Anny Walentynowicz się kończy, IPN zamierza kontynuować działania, również poza granicami Polski – zapowiedział rzecznik prasowy Oddziału IPN w Gdańsku Jan Hlebowicz. Miałaby w tym pomóc współpraca z lokalnymi przewodnikami turystycznymi i rozpowszechnianie przetłumaczonych na inne języki broszur prezentujących sylwetkę założycielki Wolnych Związków Zawodowych.

– Chodzi o to, aby przewodnicy mówili o niej więcej, aby prowadzili odwiedzających Gdańsk turystów z różnych stron świata, do miejsc związanych z jej życiem – mówił Hlebowicz.

źródło:

Zobacz więcej