RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska nadrabia dystans do średnich wynagrodzeń w UE

W ciągu ostatnich dwóch lat Polska nadrobiła aż osiem lat dystansu w odniesieniu do unijnej średniej (fot. Shutterstock/ Quisquilia)

Polska nadrabia dystans do średnich wynagrodzeń w Unii Europejskiej – wynika z analizy przeprowadzonej przez Grant Thornton. Firma szacuje, że gdyby pensje w Unii Europejskiej utrzymały obecne tempo wzrostu, to za 50 lat wynagrodzenia Polaków dogoniłyby unijną średnią.

OECD podnosi prognozy wzrostu PKB dla Polski

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podnosi prognozy wzrostu PKB dla Polski – poinformował w mediach społecznościowych Paweł...

zobacz więcej

Analitycy Grant Thornton podkreślają, że w ciągu ostatnich dwóch lat Polska nadrobiła aż osiem lat dystansu w odniesieniu do unijnej średniej. Przyczyną jest między innymi wzrost gospodarczy i większa dynamika wzrostu wynagrodzeń Polaków w porównaniu do obywateli innych państw UE.

– Możemy powiedzieć, że jesteśmy „tygrysem Europy”. Przez niemalże dwie dekady nie było w Polsce kwartału z ujemnym PKB. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym takie zjawisko miało miejsce – mówi Tomasz Wróblewski, prezes Grant Thornton.

– Ważne jest również to, że dynamika wynagrodzeń w krajach tzw. starej Unii jest bardzo niska. Oscyluje ona wokół jednego procenta. W Polsce w ciągu ostatnich trzech lat było to trzy procent – dodaje Wróblewski.

MFW optymistycznie o polskiej gospodarce. Podniósł prognozę wzrostu PKB

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu światowej gospodarki do najniższego poziomu od czasu globalnego kryzysu finansowego sprzed...

zobacz więcej

Z analizy wynika, że za osiem lat przeciętne wynagrodzenie Polaków może zrównać się z poziomem wynagrodzeń w Portugalii, a za 10 lat – w Grecji. Przy obecnej dynamice wzrostu, za 38 lat Polska osiągnęłaby poziom wynagrodzeń w Niemczech. Największy dystans dzieli nas teraz od obywateli Luksemburga, którzy zarabiają średnio prawie 5 tys. euro miesięcznie.

Wróblewski zaznacza, że wysokość przeciętnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej jest mocno zróżnicowana w zależności od regionu.

– Generalnie mapa wynagrodzeń dzieli się na tzw. starą i nową Europę. 11 krajów ma wynagrodzenia powyżej średniej unijnej, a 16 krajów - poniżej. Większość krajów z wynagrodzeniami powyżej unijnej średniej to państwa tzw. starej Unii należące do strefy euro – mówi Wróblewski.

Przeciętne wynagrodzenie w Unii Europejskiej wynosi blisko 3 tys. euro miesięcznie. W Polsce średnia pensja to ponad tysiąc euro. Niższe zarobki mają mieszkańcy Słowacji, Łotwy, Litwy, Rumunii i Bułgarii.

źródło:
Zobacz więcej