RAPORT

Pogarda

Prezydent: Szczyt NATO sukcesem Sojuszu i zwycięstwem Polski

Najnowsze

Popularne

Ten szczyt i jego rezultaty jest sukcesem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeśli chodzi o polskie sprawy w Sojuszu i bezpieczeństwo naszej części Europy, szczyt jest też zwycięstwem Polski – ocenił prezydent Andrzej Duda po zakończeniu spotkania szefów państw i rządów krajów NATO.

„Pokazaliśmy, że NATO żyje”. Duda na lunchu zorganizowanym przez Trumpa

– Panie prezydencie, bardzo dziękuję za zaproszenie. Cieszymy się, że jesteśmy w grupie krajów, które czują odpowiedzialność nie tylko za nasze...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej prezydent podkreślał, że na szczycie zapadły konkretne decyzje, że nie był to tylko szczyt rocznicowy.

– Śmiało można powiedzieć, biorąc pod uwagę to, co niektórzy pisali przed szczytem, co można było przeczytać w komentarzach, wysłuchać w telewizjach, gdzie eksperci różni wypowiadali się o kryzysie w Sojuszu Północnoatlantyckim, byli nawet tacy, którzy wieszczyli, że to może oznaczać wręcz rozpad Sojuszu Północnoatlantyckiego: otóż można w związku z tym śmiało powiedzieć tak: ten szczyt to sukces Sojuszu Północnoatlantyckiego, jego rezultaty są sukcesem Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział Andrzej Duda.

– Jeżeli chodzi o nasze, polskie sprawy w Sojuszu Północnoatlantyckim, o bezpieczeństwo naszej części Europy, śmiało można powiedzieć, że szczyt ten jest także i zwycięstwem Polski – zapewnił.

Jak wyjaśnił, „bardzo istotny element dla nas to pełna zgoda na aktualizację planów kolektywnej obrony Polski” - to było dla nas bardzo ważne, o tym się dużo mówiło, to jest tzw. GPR” - powiedział prezydent i dodał, że było to przedmiotem negocjacji.

Drugim ważnym aspektem jest, według słów Andrzeja Dudy „wypełnienie treścią postanowienia poprzedniego szczytu w sprawie stanu podwyższonej gotowości Sojuszu także w naszej części Europy”.

Zakończył się szczyt NATO. Turcja zgodziła się na plany obrony Polski

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na poparcie NATO-wskich planów obrony krajów bałtyckich i Polski – ujawniła w czasie spotkania...

zobacz więcej

– Mogę ujawnić, że także my włączyliśmy się w te negocjacje bardzo mocno. Moja rozmowa telefoniczna z panem prezydentem Turcji, panem prezydentem Erdoganem, gdzie właśnie mówiliśmy o tym, ja bardzo mówiłem, jak to jest potrzebne dla jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także dla bezpieczeństwa naszej części Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli Polski i państw bałtyckich – powiedział prezydent.

Andrzej Duda poinformował także, że w rozmowach podczas szczytu wśród niebezpieczeństw wskazywano potencjalne zagrożenie ze strony Rosji. – Wzrastający rosyjski imperializm, który obserwujemy przynajmniej od 2008 r. – podkreślił.

Rozmowy dotyczyły także zagrożeń terrorystycznych, a w związku z tym zagrożeń, które mogą płynąć z północnej Afryki czy Bliskiego Wschodu.

– Bardzo mocno akcentowano zasadę 360 stopni, a więc tego, że Sojusz musi patrzeć wszędzie, wokół siebie i w związku z tym właśnie w taki sposób dookoła dbać o bezpieczeństwa wszystkich państw członkowskich – zaznaczył Andrzej Duda.

– Jest sześć brygad, które będą zobowiązane do zachowania stanu podwyższonej gotowości. Wśród nich polska 6. Brygada Powietrznodesantowa, a także dwie eskadry myśliwskie – sprecyzował Andrzej Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej