RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowa aplikacja dla ofiar przemocy domowej

Program jest też dostępny na stronie internetowej www.twojparasol.com (fot. MP)
Program jest też dostępny na stronie internetowej www.twojparasol.com (fot. MP)

Policjanci zaprezentowali nową aplikację mobilną „Twój Parasol”, która ma służyć potencjalnym ofiarom przemocy w rodzinie. To efekt projektu pod nazwą „Efektywna Policja – ochrona ofiar i świadków przemocy”.

Przemoc wobec kobiet. ONZ alarmuje

Według Organizacji Narodów zjednoczonych w 2017 r. z rąk mężów, partnerów i członków rodziny ginęło dziennie 137 kobiet. Według danych...

zobacz więcej

Jak powiedział Komendant Rejonowy Policji Warszawa I insp. Sławomir Piekut, aplikacja „Twój Parasol” jest to pierwszą tego typu w Polsce.

Aplikację można pobrać za darmo na telefon poprzez Google Play i Apple Store. Program jest też dostępny na stronie internetowej www.twojparasol.com.

„Twój parasol” przypomina program informujący o pogodzie, ponieważ, jak przekazali funkcjonariusze, „praktycznie każdy na swoim smartfonie ma aplikację pogodową”. Jednak po dwukrotnym kliknięciu w obrazek przechodzi się do ukrytej części programu.

Jak informują policjanci, poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie osobom dotkniętym przemocą.

Pomysłodawcy aplikacji podkreślają także, że jedną z ważniejszych funkcji aplikacji jest „notatnik”, dzięki któremu można w szybki sposób zrobić zdjęcie, nagrać film lub głos, który później będzie mógł służyć jako materiał dowodowy.

– Bardzo często przy sprawach o znęcanie się na etapie, kiedy policja podejmuje interwencję, jest wszystko jasne. Natomiast wcześniej czy później sprawa trafia do sądu i wtedy robi się problem, bo sąd pyta konkretnie o dowody. Oczywiście będą zeznania osoby pokrzywdzonej i tylko one. My chcemy, żeby osoba, która czuje się, że jest objęta przemocą, zbierała sobie i katalogowała ten materiał dowodowy – powiedział podczas podsumowania projektu „Efektywna Policja – ochrona ofiar i świadków przemocy” inspektor Piekut.

Stereotypowe myślenie utrudnia mężczyznom obronę przed przemocą kobiet

Ponad 10 tys. mężczyzn rocznie w Polsce pada ofiarą przemocy ze strony kobiet – wynika z danych policji. Są to tylko przypadki ujawnione. Wielu...

zobacz więcej

– Zbuduje to później w sądzie obraz, który może przekonać sędziego, że mamy do czynienia z ofiarą przemocy – dodał.

„Twój Parasol” umożliwia również przesyłanie informacji o zdarzeniach związanych z przemocą do ewentualnego wykorzystania później oraz możliwość dyskretnego kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach.

– Uznaliśmy, że każdy pokrzywdzony ma bliską osobę, której może przekazać taką informację. To może być koleżanka, mama, siostra czy ktoś z fundacji pomocowej. W przesłanym mailu jest informacja, że dana osoba potrzebuje pomocy oraz na końcu jest informacja, że jeżeli dostałeś taką wiadomość to trzeba powiadomić policję – poinformował Piekut.

Aplikacja działa w czterech państwach (Polska, Litwa, Łotwa, Niemcy), i jest dostępna w języku polskim, angielskim, niemieckim, łotewskim, litewskim, chińskim, ukraińskim, tureckim i wietnamskim.

Aplikacja została stworzona w związku z realizacją programu Unii Europejskiej pn.: „Rights, Equality and Citizenship Programme”.

Oprócz aplikacji w ramach tego programu dla policjantów zakupione zostały podstawowe wyposażenie do udzielania pomocy przedmedycznej i 7 tys. kolorowych kocyków, które są używane podczas interwencji domowych, gdzie ofiarami bądź świadkami przestępstwa są dzieci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej