RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nowa aplikacja dla ofiar przemocy domowej

Program jest też dostępny na stronie internetowej www.twojparasol.com (fot. MP)

Policjanci zaprezentowali nową aplikację mobilną „Twój Parasol”, która ma służyć potencjalnym ofiarom przemocy w rodzinie. To efekt projektu pod nazwą „Efektywna Policja – ochrona ofiar i świadków przemocy”.

Przemoc wobec kobiet. ONZ alarmuje

Według Organizacji Narodów zjednoczonych w 2017 r. z rąk mężów, partnerów i członków rodziny ginęło dziennie 137 kobiet. Według danych...

zobacz więcej

Jak powiedział Komendant Rejonowy Policji Warszawa I insp. Sławomir Piekut, aplikacja „Twój Parasol” jest to pierwszą tego typu w Polsce.

Aplikację można pobrać za darmo na telefon poprzez Google Play i Apple Store. Program jest też dostępny na stronie internetowej www.twojparasol.com.

„Twój parasol” przypomina program informujący o pogodzie, ponieważ, jak przekazali funkcjonariusze, „praktycznie każdy na swoim smartfonie ma aplikację pogodową”. Jednak po dwukrotnym kliknięciu w obrazek przechodzi się do ukrytej części programu.

Jak informują policjanci, poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie osobom dotkniętym przemocą.

Pomysłodawcy aplikacji podkreślają także, że jedną z ważniejszych funkcji aplikacji jest „notatnik”, dzięki któremu można w szybki sposób zrobić zdjęcie, nagrać film lub głos, który później będzie mógł służyć jako materiał dowodowy.

– Bardzo często przy sprawach o znęcanie się na etapie, kiedy policja podejmuje interwencję, jest wszystko jasne. Natomiast wcześniej czy później sprawa trafia do sądu i wtedy robi się problem, bo sąd pyta konkretnie o dowody. Oczywiście będą zeznania osoby pokrzywdzonej i tylko one. My chcemy, żeby osoba, która czuje się, że jest objęta przemocą, zbierała sobie i katalogowała ten materiał dowodowy – powiedział podczas podsumowania projektu „Efektywna Policja – ochrona ofiar i świadków przemocy” inspektor Piekut.

Stereotypowe myślenie utrudnia mężczyznom obronę przed przemocą kobiet

Ponad 10 tys. mężczyzn rocznie w Polsce pada ofiarą przemocy ze strony kobiet – wynika z danych policji. Są to tylko przypadki ujawnione. Wielu...

zobacz więcej

– Zbuduje to później w sądzie obraz, który może przekonać sędziego, że mamy do czynienia z ofiarą przemocy – dodał.

„Twój Parasol” umożliwia również przesyłanie informacji o zdarzeniach związanych z przemocą do ewentualnego wykorzystania później oraz możliwość dyskretnego kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach.

– Uznaliśmy, że każdy pokrzywdzony ma bliską osobę, której może przekazać taką informację. To może być koleżanka, mama, siostra czy ktoś z fundacji pomocowej. W przesłanym mailu jest informacja, że dana osoba potrzebuje pomocy oraz na końcu jest informacja, że jeżeli dostałeś taką wiadomość to trzeba powiadomić policję – poinformował Piekut.

Aplikacja działa w czterech państwach (Polska, Litwa, Łotwa, Niemcy), i jest dostępna w języku polskim, angielskim, niemieckim, łotewskim, litewskim, chińskim, ukraińskim, tureckim i wietnamskim.

Aplikacja została stworzona w związku z realizacją programu Unii Europejskiej pn.: „Rights, Equality and Citizenship Programme”.

Oprócz aplikacji w ramach tego programu dla policjantów zakupione zostały podstawowe wyposażenie do udzielania pomocy przedmedycznej i 7 tys. kolorowych kocyków, które są używane podczas interwencji domowych, gdzie ofiarami bądź świadkami przestępstwa są dzieci.

źródło:

Zobacz więcej