RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wicepremier Sasin: Polski węgiel i górnictwo mają przyszłość

. Uroczyste obchody Dnia Górnika, 4 bm. w siedzibie spółki Lubelski Węgiel w Bogdance (fot. arch.PAP/Wojtek Jargiło)

Polski węgiel i górnictwo mają przyszłość; nie musimy dziś mówić, że to gałąź gospodarki, która ma nieuchronnie zmierzać do końca – mówił minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas uroczystości barbórkowych w kopalni Bogdanka w woj. lubelskiem. Do uczestników spotkania okazjonalny list wystosował także prezydent Andrzej Duda.

Sąd skazał mężczyznę, który palił w piecu węglem i drewnem

Krakowski sąd skazał na miesiąc ograniczenia wolności mieszkańca, który palił w piecu centralnego ogrzewania drewnem i węglem – zabronionymi...

zobacz więcej

– Nie przyjmujemy do wiadomości, (...) że czas węgla minął, że musimy dziś w Europie całkowicie odejść od gospodarki węglowej – powiedział Sasin.

Wskazał, że Polska jest krajem, który dba o swoje bezpieczeństwo energetyczne. – Dzisiaj to bezpieczeństwo energetyczne jest oparte o węgiel – mówił.

Jak dodał, nie mamy obecnie we własnych zasobach innych, realnych źródeł energii, które pozwolą nam wytwarzać odpowiednią ilość energii dla gospodarstw domowych i przemysłu. Zastrzegł jednak, że Polska nie odrzuca pójścia w stronę odnawialnych źródeł energii, ale jego zdaniem „bardzo długo to jeszcze węgiel będzie podstawą naszej gospodarki”.

Polskie górnictwo będzie się rozwijać

Sasin powiedział, że polski węgiel i polskie górnictwo mają przyszłość i że można myśleć z optymizmem o tym, iż „górnictwo będzie nadal niezwykle ważną częścią polskiej gospodarki”.

Wicepremier zaznaczył, że kopalnia Bogdanka to nie tylko zakład pracy dla zatrudnionych tu około 5 tys. osób, ale przedsiębiorstwo, które ma ogromny wpływ na rozwój regionu. – To wielkie, bijące serce Lubelszczyzny – dodał.

Szef resortu aktywów państwowych przypomniał, że rząd planuje rozwój Lubelskiego Zagłębia Węglowego.

Europejski Bank Inwestycyjny ma przestać finansować projekty wydobycia węgla i gazu

W połowie listopada zmieni się polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Unijni ministrowie finansów chcą wezwać EBI do zaprzestania...

zobacz więcej

– Mamy wielką nadzieję, że powstanie (w regionie chełmskim – przyp. red.) kolejna kopalnia i Lubelskie Zagłębie Węglowe będzie się rozwijać. (...). My tu, na Lubelszczyźnie, pokażemy, że górnictwo w Polsce będzie się rozwijać – dodał.

Sasin zaznaczył, że polski rząd chce mieć wpływ na politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

– Dyskutujemy, przekonujemy o naszych racjach. Pokazujemy, że nasza polska specyfika nie pozwala nam dzisiaj na to, aby popierać tę politykę klimatyczną Unii Europejskiej w takim wymiarze, jak proponują inne kraje – powiedział.

Reszta świata zwiększa udział węgla w przemyśle

Jego zdaniem ta polityka klimatyczna nie ma sensu, jeśli ma być realizowana tylko przez Europę, czy Unię Europejską, w sytuacji, gdy „na całym globie zwiększa się wydobycie i zużycie węgla kamiennego”.

– Takie kraje jak Chiny, Indie, Stany Zjednoczone, Australia, one zwiększają udział węgla w przemyśle, w produkcji energii – dodał.

– Zbyt szybka transformacja energetyczna będzie powodować również to, że nasze gospodarki nie będą gospodarkami konkurencyjnymi w stosunku do gospodarek innych krajów leżących poza naszym obszarem politycznym i geograficznym – podkreślił wicepremier.

Prezydent Andrzej Duda wystosował do uczestników uroczystości specjalny list, który odczytał jego doradca prof. Andrzej Zybertowicz. Prezydent zwracając się do górników i pracowników Bogdanki, gratulował sukcesów i dziękował za ich wysiłek, „aby ukryte w polskiej ziemi bogactwa służyły nam wszystkim”.

„To również dzięki Państwu nasza gospodarka narodowa odnotowała kolejny rok wzrostu, a Polacy z nadzieją spoglądają w przyszłość swoją i bliskich” – napisał prezydent.

Podkreślił, że Polska dysponuje bogactwami naturalnymi tak jak m.in. węgiel kamienny, torf, gaz ziemny, rudy miedzi, srebra, złoża siarki i „tylko dzięki górnikom te ukryte w polskiej ziemi skarby służą nam wszystkim”.

„Dziękuję za piękny i budujący wzór etosu pracy oraz wspólnoty, jaki my, Polacy, zawdzięczamy środowiskom górniczym” – dodał Andrzej Duda.

Jedna z największych kopalni węgla kamiennego w kraju

Tysiące ekologów blokuje kopalnie węgla. Kilku policjantów zostało rannych

Kilka tysięcy ekologów wtargnęło na teren kilku kopalń odkrywkowych węgla brunatnego w Brandenburgii oraz w okolicy Lipska we wschodnich Niemczech....

zobacz więcej

Prezes spółki Lubelski Węgiel Bogdanka Artur Wasil w swoim wystąpieniu zapowiadał różne inwestycje i działania, które będą miały na celu unowocześnianie procesu wydobywania węgla i ułatwiane pracy górników.

– Dobra przyszłość Bogdanki w trudnych czasach dla węgla jest w naszych rękach, czyli pracodawcy i pracownika. To musi być jeden wspólny interes – powiedział Wasil.

Bogdanka jest najnowocześniejszą i jedną z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce. W 2018 r. produkcja węgla handlowego wyniosła tu 9 mln ton. Jak informowała spółka po trzech kwartałach 2019 r. produkcja węgla handlowego wyniosła ponad 7,1 mln ton (co oznacza wzrost o 4,5 proc. rok do roku). Skonsolidowane przychody wyniosły w tym okresie 1 mld 626 mln zł, zysk operacyjny – 319,7 mln zł, a zysk netto – 264 mln zł.

Bogdanka zaopatruje w węgiel przede wszystkim odbiorców przemysłowych zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie.

Od października 2015 r. LW Bogdanka S.A. wchodzi w skład Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego.

W pobliżu kopalni planowana jest budowa elektrowni zasilanej gazem syntezowym uzyskiwanym z wydobywanego tu węgla. Enea na terenie kopalni w Bogdance zamierza też zbudować farmę fotowoltaiczną o mocy do około 30 MW, która będzie mogła wytwarzać do około 30 tys. MWh energii elektrycznej rocznie.

Farma ma zasilać Bogdankę i obniżać koszty wydobycia węgla. Enea i Bogdanka wraz z lokalnymi samorządami zamierza też zbudować linię kolejową łączącą kopalnię z Łęczną.

źródło:

Zobacz więcej