RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Pokazaliśmy, że NATO żyje”. Duda na lunchu zorganizowanym przez Trumpa

– Panie prezydencie, bardzo dziękuję za zaproszenie. Cieszymy się, że jesteśmy w grupie krajów, które czują odpowiedzialność nie tylko za nasze własne bezpieczeństwo, ale i bezpieczeństwo całego Sojuszu – mówił prezydent Andrzej Duda na lunchu, który po szczycie NATO w Londynie zorganizował Donald Trump. Wzięli w nim udział przywódcy dziewięciu państw, które przeznaczają co najmniej 2 proc. PKB na obronność.

Zakończył się szczyt NATO. Turcja zgodziła się na plany obrony Polski

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na poparcie NATO-wskich planów obrony krajów bałtyckich i Polski – ujawniła w czasie spotkania...

zobacz więcej

W Londynie po zakończeniu posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej rozpoczęło się spotkanie w formie roboczego lunchu zorganizowane przez prezydenta Donalda Trumpa dla przywódców dziewięciu państw przeznaczających 2 proc. PKB na obronność. Obecny jest m.in. prezydent Andrzej Duda.

Lunch otworzył Trump, który podziękował przywódcom za zaangażowanie.

– Kilka lat temu byłaby to bardzo mała grupa krajów, wtedy były tylko trzy takie kraje. (…) To pokazuje postęp w wydatkach na obronność, jednak więcej państw powinno ten wymóg spełnić – mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który zabrał głos jako drugi.

Chwilę później Trump przekazał głos siedzącemu naprzeciw Andrzejowi Dudzie, pytając, czy polski prezydent chciałby coś powiedzieć.

– Panie prezydencie, bardzo dziękuję za zaproszenie. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy w grupie krajów, które czują odpowiedzialność nie tylko za nasze własne bezpieczeństwo, ale i bezpieczeństwo całego Sojuszu – mówił Duda.

– Mieliśmy dziś bardzo dobre rozmowy, podjęliśmy bardzo ważne decyzje. To pokazało, że jesteśmy zjednoczeni, że jesteśmy razem, że NATO jest wciąż żywe i jest w bardzo dobrej formie – dodał.

Jak zażartował chwilę później Trump, „myślę, że będzie pan miał bardzo dobrą oglądalność w telewizji”. Następnie głos jeszcze prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Według danych za 2019 r. spośród 29 państw członkowskich NATO zobowiązanie do przeznaczania 2 proc. PKB na cele obronne spełnia spełniło dziewięć krajów: USA, Bułgaria, Wielka Brytania, Grecja, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia oraz Polska.

źródło:
Zobacz więcej