RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W tym roku przeładunki w polskich portach przekroczą 100 mln ton

Pierwszy raz w historii polskich portów bariera 100 mln ton została przełamana w roku 2018 (fot. Shutterstock/Mike Mareen)

Przeładunki towarów w polskich portach ponownie przekroczą 100 mln ton – zapowiedział w Polskim Radiu 24 minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że rocznie porty przynoszą do budżetu państwa 40 mld zł.

„Konkurenci mają swoje przełożenie w Polsce”. Horała o krytykach CPK

Centralny Port Komunikacyjny to projekt konkurencyjny wobec innych lotnisk zagranicznych; ważny dla rozwoju LOT-u – mówił pełnomocnik rządu ds. CPK...

zobacz więcej

Pierwszy raz w historii polskich portów bariera 100 mln ton została przełamana w 2018 r.

– Przekroczyliśmy i kolejny raz przekroczymy znacznie 100 mln ton – powiedział Gróbarczyk, zapytany o skalę przeładunku towarów w polskich portach morskich.

W zeszłym roku przeładunki w morskich przystaniach wyniosły 101,19 mln ton, a w 2017 r. było to 87 mln ton.

Minister dodał, że porty morskie przynoszą 40 mld zł rocznie do budżetu państwa „z tytułu wszelkiego rodzaju ceł i danin”.

– To jest około 10 proc. budżetu państwa i to nas niezwykle cieszy i chcemy to zdecydowanie zwielokrotnić. W związku z tym przyjęliśmy program rozwoju portów – powiedział minister.

Gróbarczyk przypomniał, że realizowana ma być m.in. budowa Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni, czy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Koszt budowy portu w Gdańsku może sięgnąć 12 mld zł, w Gdyni – 4-5 mld zł, a terminalu w Świnoujściu – 2-2,5 mld zł. Pogłębiany ma być również tor wodny prowadzący do portów w Szczecinie i Świnoujściu.

źródło:

Zobacz więcej